Wszystko o witaminie D - Seminaria Naukowe PWSZ wracają po wakacyjnej przerwie
access_time 2017-10-24 06:37:00
Dział Badań Naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zaprasza na kolejne Seminarium Naukowe. Gościem spotkania będzie doktorant, Przemysław Zając. Pracownik naukowo-dydaktyczny Zakładu Pielęgniarstwa opowie o tym, jak zawartość wapnia i witaminy D w organizmie wpływa na skład ciała i występowanie zespołu metabolicznego u osób starszych. Przed nami miesiące jesienno-zimowe, warto zatem dowiedzieć się więcej na temat witaminy D, która ma wielki wpływ na nasze życie, a także poznać specyfikę i cel badań prowadzonych przez Przemysława Zająca. Spotkanie zaplanowano na poniedziałek, 30 października.

Zespół metaboliczny dotyka coraz więcej ludzi. Wraz z nadwagą stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego. Badania poziomu witaminy D prowadzone w ostatnich latach dostarczają informacji dotyczących wielokierunkowego działania tego składnika na organizm człowieka. Udowodniono, że wapń wpływa nie tylko na jakość budowy kośćca, ale również pełni w organizmie wiele funkcji regulacyjnych.

- Niestety, coraz częściej stwierdza się, iż poziomy zarówno witaminy D, jak i wapnia w surowicy krwi są poniżej normy. Problem ten dotyczy coraz większej części populacji - mówi Przemysław Zając.

Doniesienia naukowe wskazują na istnienie zależności pomiędzy spożyciem wapnia, poziomem witaminy D w organizmie, a występowaniem zespołu metabolicznego i nadwagi.

- Według tych doniesień, ryzyko wystąpienia tych schorzeń rośnie wraz z wiekiem. Niestety nie ma dostatecznej liczby tego typu analiz właśnie u osób starszych, dlatego tak ważne jest prowadzenie dalszych badań mających na celu opracowanie skutecznych metod zapobiegania tym schorzeniom. To właśnie staram się robić w swojej pracy doktorskiej - dodaje Zając.

- Zapraszam wszystkich na nasze seminarium. To wyjątkowa okazja nie tylko do poszerzenia swojej wiedzy, zdobycia informacji na temat badań prowadzonych obecnie na Uczelni, ale także do "wysondowania" możliwości wykorzystania pracy naukowej prowadzonej w PWSZ w różnych gałęziach gospodarki - przekonuje dr Rafał Kurczab, inicjator seminariów, koordynator Działu Badań Naukowych PWSZ.

Kolejne seminarium Działu Badań Naukowych PWSZ odbędzie się w poniedziałek, 30 października w sali 028 w budynku B, początek o godz. 14.45. Wstęp jest wolny.

Komentarze...