Festiwal Niepodległości po raz szósty
access_time 2017-10-24 06:40:00
Zbliża się szósta już edycja Festiwalu Niepodległości. Oddolnie organizowany cykl towarzyszy, po raz pierwszy w tym roku obchodzonemu oficjalnie, Świętu Miasta "Tarnów - Pierwsze Niepodległe", o którego ustanowienie od kilku lat postulowali organizatorzy festiwalu.

Prologiem do wielodniowej imprezy będzie spotkanie autorskie z senatorem prof. Janem Żarynem, zaplanowane w piątek 27 października o godzinie 17:00 w starostwie powiatowym przy ul. Narutowicza 38.

W niedzielę 29 października o godzinie 18:00 organizatorzy zapraszają do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na tradycyjną już festiwalową Galę, podczas której kolejnym zasłużonym dla środowisk patriotycznych osobom, wręczone zostaną "Szabla" i "Ryngraf Niepodległości". W części artystycznej, z koncertem pieśni Arkadiusza Kobusa, wystąpi zespół wokalny "El Fuego" z Tomaszowa Mazowieckiego.

W świąteczne popołudnie 30 października organizatorzy zapraszają m.in. na przygotowywany wespół z samorządem tarnowskim Wielki Spacer Historyczny z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Wspólny pochód z przystankami w historycznych miejscach przemaszeruje z Rynku pod Pałacyk Strzelecki, gdzie ok. 16:30 rozpocznie się Piknik Niepodległościowy ze wspólnym śpiewaniem (poprowadzi je Piotr Kita), grochówką, pokazami rekonstruktorów i widowiskiem laserowym.

W dniach 6 i 7 listopada (od 11:00) w kinie "Marzenie" zaplanowano 2-dniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, z którym w środę 7 listopada o godzinie 17:00 będzie można się spotkać w Piwnicy TCK na Rynku 5.

Z kolei 10 listopada o godz. 11:00 na tarnowskim Rynku, w świątecznym namiocie, historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918.

Festiwalowi towarzyszy też cykl wykładów lokalnych badaczy, realizowany w ramach projektu "Pierwsi Niepodlegli". I tak 25 X z referatem zaprezentuje się Wojciech Sypek, 8 XI - Antoni Sypek ("Stylińscy"), a 22 XI - Jerzy Giza ("Organizacja "WOLNOŚĆ"). Wszystkie wykłady odbędą się w starostwie o godzinie 17:00.

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.

Podczas wszystkich świątecznych imprez zbierane będą fundusze na pamiątkową Tablicę/Ścianę Pamięci, poświęconą bohaterom chwalebnych wydarzeń z nocy 30/31 X 1918 roku w Tarnowie. Tablica odsłonięta zostanie za rok, w czasie obchodów setnej rocznicy pionierskiego przewrotu niepodległościowego w naszym mieście.

Komentarze...