Aki Kaurismäki wraca z czarną komedią
access_time 2017-11-07 06:13:00
Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego („Leningrad Cowboys”, „Człowiek bez przeszłości”). Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa. Jednorazowa projekcja w Millennium Studio 10 listopada.

Po sukcesie zrealizowanego we Francji Człowieka z Hawru, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale Po tamtej stronie opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację.

Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Tytuł oryginalny: Toivon tuolla puolen

Tytuł angielski/międzynarodowy: The Other Side of Hope

Reżyser: Aki Kaurismäki

Występują: Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen, Janne Hyytiäinen

Kraj produkcji: Niemcy, Finlandia

Rok produkcji: 2017

Data premiery: 27 października 2017

Język oryginalny: fiński, angielski

Gatunek: komediodramat

Czas trwania: 98 min.

KINO MILLENNIUM: 10 XI 2017, godz. 20.30

Komentarze...