Kolejne, nowe autobusy dla tarnowian
access_time 2017-11-06 06:26:00
Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, wynoszącemu blisko 33 miliony złotych, Tarnów kupi kolejne nowoczesne i komfortowe autobusy miejskie. Łącznie z zakupionymi ostatnio pięcioma pojazdami, z których już korzystają mieszkańcy, będzie ich 40.

 - To radykalna zmiana na lepsze. Konsekwentnie poprawiamy warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską – podkreśla prezydent miasta, Roman Ciepiela.

Autobusy, które kupi tarnowskie MPK, będą niskopodłogowe, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone we wszelkie elektroniczne udogodnienia dla pasażerów. Będą klimatyzowane i zasilane ekologicznymi silnikami, z możliwością używania również gazu ziemnego i biodiesla z rzepaku oraz zabezpieczone przed pożarami.

30 z nich wyjedzie na tarnowskie ulice w pierwszej połowie przyszłego roku, pozostałe pięć - w październiku 2018.

Wśród nowych autobusów będą większe, 12 metrowe i mniejsze, liczące dziewięć metrów długości, przeznaczone do centrum miasta. Zarówno nowe pojazdy, jak i już posiadane przez MPK będą wyposażone w informacyjne tablice ledowe, pokazujące trasę przejazdu i  najbliższy przystanek.

Tablice zostanę też zintegrowane z systemem informacji PKP. Autobusy, które będą przejeżdżać w pobliżu dworca lub parkingu park&ride, podadzą na tablicach automatycznie aktualizowane  informacje o przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach.  - To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce - mówi prezes MPK, Jerzy Wiatr. Wszystkie autobusy będą monitorowane i wyposażone w sterowniki ruchu, które, w razie potrzeby, dadzą im pierwszeństwo przejazdu.

Ostatnie tak duże zakupy odbyły się w tarnowskim MPK dwadzieścia lat temu, potem spółka realizowała zakupy cząstkowe, kupowała też używane pojazdy. Obecnie tylko część autobusów tarnowskiego MPK to nowoczesne pojazdy, większość jest wysłużona i nie spełnia obecnych standardów. - Trzeba je wymienić. Zakup kilkudziesięciu nowych autobusów planowaliśmy od dawna, dzisiaj, dzięki unijnemu dofinansowaniu możemy te plany zrealizować. - podkreśla prezydent miasta.

Tarnowskie MPK ma teraz 95 autobusów. Są wśród nich wiekowe jelcze, które mocno zaniżają średnią wieku tarnowskiego taboru. Obecnie wynosi ona 13 lat. 

- W przyszłym roku najstarsze, najmniej wygodne i najbardziej wyeksploatowane pojazdy zostaną wycofane z użycia. Wszystkie nasze autobusy będą nowoczesne, komfortowe, niskopodłogowe i klimatyzowane. Osiągniemy w skali kraju bardzo wysoką jakość komunikacji - zapowiada  prezes MPK Jerzy Wiatr. 

Całkowita wartość unijnego dofinansowania dla tarnowskiego MPK wyniosła blisko 33 miliony złotych. Wkład własny, za który MPK kupiło pięć nowoczesnych autobusów marki scania, z których od kilkunastu dni korzystają tarnowianie, wyniósł niecałe 6 milionów złotych. Był tak niski dlatego, że złożony przez MPK wniosek o dofinansowanie został wysoko oceniony.

Fot. Artur Gawle

Komentarze...