Ceramiczne ozdoby na kolejnej PracOFFni
access_time 2017-11-09 06:18:00
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne warsztaty w cyklu PracOFFnia, tym razem odbywające się w dwóch częściach, a przez to nieco rozciągnięte w czasie. Co prawda do świąt i grudnia jeszcze daleko, ale ze względu na potrzebny czas schnięcia gliny już teraz zapraszamy na warsztaty ceramiczne ozdób bożonarodzeniowych.

Pierwsza odbędzie się 11 listopada, kiedy ozdoby nabiorą kształtu, a druga 9 grudnia, kiedy nabiorą rumieńców i zostaną udekorowane.

Warsztaty poprowadzi Pani Urszula Mistarz z pracowni ceramicznej MAULI, dla której tworzenie ceramiki jest pasją od blisko 10 lat. Pani Urszula uwielbia proces przekształcania pomysłów w formę. Dlatego właśnie powstała jej pracownia – z pasji tworzenia, nauczania i z potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

W jej pracowni każdy anioł, patera czy świecznik jest robiony ręcznie. Długotrwały i pracochłonny proces tworzenia ceramiki trwa przynajmniej dwa tygodnie. Każdy produkt jest starannie suszony do momentu kiedy jest gotowy aby, w procesie wypalania, z miękkiej i delikatnej gliny zmienić się w twardą, odporną na czas ceramikę.

Jeszcze szkliwienie lub malowanie, możliwości dekoracyjnych jest wiele. Jednak dla Pani Urszuli najważniejsze jest łączenie nowoczesnego wzornictwa z tradycyjną metodą wytwarzania ceramiki. Mimo wielu wykonanych projektów, właśnie ten proces najbardziej ją zachwyca.

W trakcie warsztatów  będzie można wziąć udział w tym procesie i doświadczyć faktury i odczuć jakie daje obcowanie z gliną. Sprawdzić strukturę gliny i jej kolor, poczuć jej zapach i jednocześnie ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować ją, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki.

Po zakończeniu pierwszej części warsztatów prace przewiezione zostaną do pracowni i przygotowywane zostaną do wypału. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej, wypalane będą w piecu elektrycznym, przez około 30 godzin, w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C.

Po wypaleniu wszystkie prace wrócą do pracowni plastycznej na drugą część warsztatów, a proces twórczy zakończy malowanie dzieł farbami akrylowymi przeznaczonymi do ceramiki. W ten sposób powstaną wyjątkowe ceramiczne ozdoby bożonarodzeniowe, które każdy z uczestników zabierze do domu dla siebie lub jako upominek pod choinkę dla bliskiej osoby.

Na warsztaty tworzenia ceramicznych ozdób bożonarodzeniowych zapraszamy osoby, które ukończyły 16 lat, a odbędą się one w dwóch częściach w listopadzie i grudniu br., w dwóch grupach i obejmować będą łącznie 6 godziny zajęć, według poniższego harmonogramu:

Grupa I - część pierwsza 11 listopada (sobota) - godz. 15.00 - 18.00

część druga 9 grudnia (sobota) – godz. 15.00 - 18.00

Grupa II - część pierwsza 11 listopada (sobota) - godz. 18.15 - 21.15

część druga 9 grudnia (sobota) – godz. 18.15 - 21.15

Koszt udziału w warsztatach to 40 złotych.

Zapisy - poniedziałek-piątek od godziny 8.00 do 18.00, sobota od godziny 10.00 do 17.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.

Komentarze...