Nie wycofuj się rakiem na ekranie – odcinek 3
access_time 2017-11-10 05:57:00
Urodzinowy prezent - zaproszenie na badanie profilaktyczne - które bohater otrzymał pod koniec pierwszego odcinka teraz będzie jak znalazł. W trzecim odcinku miniserialu medycznego mieszkaniec Tuchowa, który wrócił w rodzinne strony nie tylko myśli o tym, żeby sprawdzić stan swojego zdrowia, ale też realizuje ten zamiar. Emisja w TVP Kraków już w piątek 10 listopada o godz. 7:25 a powtórka w ten sam dzień o 20:30 i w sobotę 11 listopada o 20:05.

Aby dobrze przeprowadzić kolonoskopię trzeba rygorystycznie przestrzegać planu dietetycznego i dokładnie stosować się do otrzymanych wskazówek. Dla niektórych to odżywianie się płynami w ostatnim okresie poprzedzającym badanie jest trudniejsze niż sama diagnostyka. Natomiast dla bohatera filmowej historii kolonoskopia jest jednym z elementów zdrowego stylu życia, na który zdecydował się rezygnując z życia w dużym mieście.

Ponieważ mama bohatera chorowała na raka jelita grubego on sam – będą w tak zwanej grupie ryzyka - wykonuje badania jeszcze przed 50. rokiem życia. Przypomnijmy, że osoby, które nie są specjalnie zagrożone powinny przeprowadzić bezpłatną kolonoskopię w wieku od 50. do 65. lat. Ważne jest powtarzanie badania co dziesięć lat, ponieważ choroba może się przez wiele lat rozwijać prawie bezobjawowo.

Zrealizowany materiał telewizyjny jest częścią projektu, który oprócz kampanii informacyjnej prowadzonej w ramach programu „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski” zakłada też większą liczbę badań kolonoskopowych, finansowanie pełnych znieczuleń, możliwość dowożenia pacjentów na badania lub refundowania dojazdów, a także bezpośrednie spotkania informacyjne.

Program Profilaktyka raka jelita grubego – szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 8 oś priorytetowa Rynek pracy, działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej, poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne, przy finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.


 

Komentarze...