Nie bądź obojętny - wyciągnij pomocną dłoń do osób narażonych na wychłodzenie organizmu
access_time 2017-11-24 13:41:00
Każdego roku wraz z pojawieniem się pierwszych przymrozków małopolska Policja rozpoczyna akcję prewencyjną dotyczącą problematyki osób bezdomnych, nieporadnych życiowo czy incydentalnie znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu oraz zdrowiu. W związku z powyższym policjanci we współpracy z innymi służbami docierają do miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają im niezbędnej pomocy. Niemniej jednak od początku listopada odnotowano w Małopolsce trzy zgony spowodowane wychłodzeniem organizmu.

Szczególną rolę w realizacji powyższych działań, z uwagi na najlepsze rozpoznanie danego terenu m.in. pod kątem miejsc, w których szukają schronienia osoby bezdomne -  mają dzielnicowi. Oni, wraz z policjantami prewencji, którzy pełnią patrole w danym rejonie, mają obowiązek dokonywania w ramach codziennej służby bieżącej kontroli tych miejsc. Są to zazwyczaj opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe, dworce, klatki schodowe, kanały ciepłownicze itp. Niejednokrotnie bezdomni, rozpalając ogniska w takich miejscach stwarzają zagrożenie skutkujące pożarem lub zaczadzeniem. Kiedy policjanci napotkają w takich miejscach osoby bezdomne, zachęcają je do skorzystania z noclegowni, schroniska lub innych miejsc gdzie mogą otrzymać niezbędną pomoc. W tym okresie także, jednostki Policji przekazują do właściwych ośrodków pomocy społecznej informację dotyczącą osób starszych i samotnych zamieszkujących dany teren, które ze względu na swoją sytuację życiową mogą być szczególnie narażone na skutki działania zimy. W ich przypadku może dochodzić do zamarznięcia z powodu nieradzenia sobie z codziennymi czynnościami.

W tym czasie, na policjantach spoczywają dodatkowe zadania związane zarówno z działaniami profilaktyczno – informacyjnymi jak i interwencyjnymi na rzecz takich osób. Działania te, mają na celu przeciwdziałanie wszelkim zdarzeniom spowodowanym wychłodzeniem organizmu. Co roku, małopolska Policja nawiązuje ścisłą współpracę w tym zakresie z innymi służbami porządkowymi - m.in. Strażą Miejską, czy Gminną, a także instytucjami pomocowymi, które oferują nocleg czy jedzenie dla osób potrzebujących.

W mroźne dni szczególnej uwagi od patroli Policji wymagają osoby przebywające na zewnątrz a będące pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie. Mitem jest przekonanie, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Następstwem wypicia alkoholu jest chwilowe podwyższenie ciepłoty ciała, jednak w konsekwencji taki organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Poza tym stan upojenia alkoholem powoduje ograniczoną zdolność koordynacji ruchów, wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia, utrata równowagi, upadek i brak możliwości samodzielnego poradzenia sobie. W przypadku kiedy patrol ma do czynienia z osobą nietrzeźwą zawsze kończy się to przewiezieniem jej do izby wytrzeźwień lub do miejsca zamieszczania. Policjanci wiedzą z doświadczenia, że pozostawienie takiej osoby bez pomocy, może skończyć się dla niej tragicznie.

Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Jeżeli widzisz osobę bezdomną, samotną bądź nieporadną narażoną na działanie niskich temperatur  – zareaguj!

  • Udziel wsparcia lub poinformuj odpowiednie służby: 
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego - informacja o możliwych formach wsparcia (m.in. adresy najbliższych schronisk, jadłodajni, punktów pomocy medycznej) tel. 987 (bezpłatna infolinia) 
  • Miejskie/Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej - wsparcie w zakresie zapobiegania trudnym sytuacjom życiowym. „Baza teleadresowa Ośrodków Pomocy Społecznej województwa małopolskiego”: https://www.malopolska.uw.gov.pl/pomost/baza_teleadresowa.htm
  • Straż Miejska – podejmowanie działań w trybie interwencyjnym, umieszczanie w placówkach udzielających pomocy oraz monitorowanie miejsc pobytu  tel. 986
  • Policja – wzmożonedziałania prewencyjne i pomocowe zmierzające do minimalizowania zagrożeń związanych z utratą życia lub zdrowia. tel. 112 (Centrum powiadamiania ratunkowego) lub 997
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A