Inwestycje z problemami w tle, czyli co w prasie piszczy
access_time 2017-12-13 09:23:00
Niedziela nie dla handlu. Kto zyska, kto straci? Kłopoty ze szkolną... spódniczką. Pociągi z Tarnowa do Krakowa jadą wolniej niż obiecywano, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Kłopoty ze szkolną... spódniczką
W związku z reformą oświatową szkoły podstawowe, które przejmują klasy gimnazjalne, do końca listopada musiały opracować i zatwierdzić swoje nowe statuty. Największy rozgłos medialny mają z tego powodu kwestie związane z wymaganym wyglądem ucznia, a zwłaszcza uczennicy. Po naszych rozmowach z wieloma dyrektorami szkół w Tarnowie i powiecie tarnowskim okazało się, że jest to temat drażliwy.
  • Niedziela nie dla handlu. Kto zyska, kto straci?
Zamknięte centra i galerie handlowe, a wraz z nimi apteki, cukiernie i kwiaciarnie. Otwarte place targowe, stacje benzynowe, kioski z biletami – czy tak od marca przyszłego roku będzie wyglądał niedzielny handel w mieście? Kto zyska, a kto straci po wprowadzeniu ograniczeń?
  • Inwestycje z problemami w tle
Tarnowski magistrat planuje przeznaczyć w przyszłym roku rekordowe środki na inwestycje – ponad 230 mln zł. Nie brakuje głosów, że taka kumulacja może oznaczać, że Tarnów czeka paraliż, a część inwestycji rozpocznie się pochopnie i bez koniecznych konsultacji. Kolejny problem to nadzór nad nimi. W historii miasta nie brakuje przykładów, które pokazują, że „co nagle, to po diable”.
  • Skarpa zagraża boisku?
Mimo dwukrotnie ogłaszanego przetargu nie ma chętnych na wykonanie zabezpieczenia skarpy wzdłuż boiska przy ul. Wojska Polskiego. Teraz TOSiR może już na własną rękę poszukiwać wykonawcy zaplanowanych prac. A są one pilne – potężna burza i ulewy sprzed kilku miesięcy rozmyły skarpę, co dziś zagraża jej stabilności.
  • Do psychiatry…
Co czwarty tarnowianin ma problemy psychiczne, co dziesiąty cierpi na depresję. Na wizytę u psychiatry w publicznej poradni czekają średnio ponad trzy miesiące, bo w kolejce zapisanych jest blisko 360 osób. Czy można to zmienić?
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Pociągi z Tarnowa do Krakowa jadą wolniej niż obiecywano
Pociągi mogą mknąć z prędkością 160 km/h, ale nie wszyscy przewoźnicy chcą jechać tak szybko. Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne jeżdżą po staremu, bo przyspieszenie im się nie opłaca.
  • Szukają zbiorowych mogił na cmentarzu żydowskim
Na tarnowskim cmentarzu żydowskim trwają badania za pomocą georadaru. Szukane są groby po masowych egzekucjach z okresu II wojny światowej. Badania przeprowadza Aleksander Schwartz z komisji rabinicznej ds. cmentarzy żydowskich. Skupił się na północno- wschodniej części cmentarza. Mogą się w niej znajdować szczątki tysięcy ludzi zamordowanych w czasie II wojny światowej. 
  • Tuchów. Zbierają pieniądze na dom dla niepełnosprawnych
Kilkudziesięciu podopiecznych stowarzyszenia „Nadzieja” z nadzieją czeka na budowę w Tuchowie ośrodka opiekuńczo-mieszkalnego. Obecnie miejscem spotkań podopiecznych tuchowskiego stowarzyszenia jest niewielkich rozmiarów salka w klasztorze redemptorystów. Odbywają się w niej kilka razy w miesiącu różnego rodzaju warsztaty oraz spotkania integracyjne. 
  • Gorąca herbata i ciepłe czapki dla bezdomnych
Wraz z nadejściem przymrozków tarnowscy strażnicy miejscy odwiedzają miejsca popularne wśród bezdomnych, rozdają im nakrycia głowy i herbatę.
Pieniądze na zakup ciepłych czapek strażnicy wygospodarowali w swoim budżecie. Funkcjonariusze z zespołu ds. profilaktyki własnoręcznie przyszyli do nich odblaski. Obdarowani nimi bezdomni będą teraz zdecydowanie lepiej widoczni na drogach. 
  • Szpitalny Oddział Ratunkowy w szpitalu św. Łukasza powiększy się
W grudniu rozpocznie się przebudowa SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Po remoncie przybędzie tam łóżek. Prace modernizacyjne w jedynym SOR w regionie tarnowskim potrwają rok. Oddział, który rocznie przyjmuje ok. 45 tysięcy pacjentów, przejdzie gruntowną przebudowę.
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...