Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „PRĘDKOŚĆ”
access_time 2018-01-09 07:30:00
Ponad 100 mandatów karny związanych z przekroczeniem prędkości, 2 odebrane prawa jazdy, 11 kolizji to bilans tarnowskiej akcji „Prędkość”.

W piatek (5 stycznia br.) w garnizonie tarnowskim przeprowadzono ogólnopolską akcję „Prędkość”. Tego dnia na drogi Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego zostało skierowanych 26 policjantów ruchu drogowego. Policjanci przy użyciu videorejestratorów, ręcznych mierników prędkości kontrolowali drogi w naszym regionie. Tylko w jednym dniu na 150 kontroli, aż 117 zakończono mandatem karnym. W dwóch przypadkach skierowano wnioski do sądu o ukaranie oraz w dwóch przypadkach zatrzymano uprawnienia do prowadzenia pojazdów w związku z przekroczeniem prędkości o 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Nie odnotowano żadnego wypadku, a co za tym idzie nie było również osób zabitych i rannych. W tym dniu zatrzymano 3 nietrzeźwych kierowców, z których rekordzista w wydychanym powietrzu miał prawie 2 promile. Rejestry policyjne zostały uzupełnione 11 kolizjami.

W piątkowe południe patrol ruchu drogowego został wezwany na miejsce kolizji drogowej na drodze krajowej DK94 na wysokości zjazdu w kierunku Tuchowa. Kierująca nie dostosowała prędkości do warunków atmosferycznych i zniszczyła znaki drogowe ustawione na tym zjeździe oraz swoją toyotę. Na miejsce przyjechał jej mąż, któremu Starosta Tarnowski cofnął uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych z uwagi na nie przystąpienie do egzaminu sprawdzającego. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i wyjaśnili tok dalszego postępowania.

Policyjna akcja prędkość została zakończona. Piątkowe warunki atmosferyczne z pewnością przyczyniły się do większej ostrożności kierowców. W dalszym ciągu apelujemy jednak, aby zwrócić szczególną uwagę w tym trudnym dla kierowców czasie. Mokre drogi, deszcz, mgła, szybko zapadający zmrok nie pomagają kierowcom, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Pamiętajmy również o używaniu odpowiednich świateł w naszych samochodach, by nie utrudniać jazdy innym użytkownikom dróg.

Przypominamy również pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych zwłaszcza poza obszarem zabudowanym. Taki obowiązek nakłada na nas Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Zachęcamy także do ich używania w terenie zabudowanym w miejscach słabo lub całkowicie nieoświetlonych.

Kolejną taką akcję zaplanowano na 30 marca 2018 roku.

Komentarze...