Czy tarnowski naukowiec poskromi smog? Tygodniowy przegląd prasy
access_time 2018-01-10 10:01:00
Czy tarnowski naukowiec poskromi smog? Sorys chowa prezydenckie aspiracje i ustępuje Ciepieli. Tarnowska diecezja najbardziej religijna, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Tarnowska diecezja najbardziej religijna
Znane są już najnowsze dane statystyczne, opracowane po przeprowadzonych w październiku ubiegłego roku przez badaniach. Po raz pierwszy nieznacznie zmieniono badanie, odliczając od liczby wiernych w danej parafii te osoby, które przebywają obecnie na emigracji. Opublikowano też szczegółowe dane za 2016 rok, z których wynika, że praktycznie w każdej dziedzinie przoduje diecezja tarnowska.
  • Czy tarnowski naukowiec poskromi smog?
Stare porzekadło mówi, że kiedy jest ogień, musi być dym, ale ponieważ nie znajdowano rady na to zjawisko, w końcu zaczęto się zastanawiać, co zrobić, żeby dym był dla otoczenia bardziej znośny. W tej sprawie zabierali głos nawet ludowi wynalazcy, ale skutki ich „odkryć” nigdy nie były zadowalające. Uciążliwy pył, popiół czy sadza jako efekty spalania choćby zwykłego węgla do dzisiaj pozostają problemem.
  • Prezydent się chwali…
42 tysiące złotych kosztowała wydana przez Urząd Miasta Tarnowa gazetka, w której władze miejskie chwalą się swoimi dokonaniami. Część radnych krytykuje miejskie wydawnictwo, dopatrując się w nim kampanii wyborczej. Gazetka poprzez Pocztę Polską miała dotrzeć do wszystkich tarnowian, ci wyrażają na jej temat różne opinie.
  • Nie ma dla kogo budować mieszkań?
W Tarnowie buduje się coraz mniej nowych mieszkań, w minionym roku nie powstał ani jeden lokal komunalny, czynszowy czy spółdzielczy. Nowe mieszkania budują tylko trzy firmy developerskie. Branża mieszkaniowa wyraźnie dołuje, bo z miasta wyprowadza się coraz więcej mieszkańców, a wielu tarnowian nie stać na własne lokum.
  • Jak wygląda twarz pedofila?
Od kilkunastu dni możemy poznawać wizerunki i dane pedofilów, umieszczone w publicznym rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości. W pełni jawne są m.in. zdjęcia i nazwiska siedmiorga z nich, pochodzących z Tarnowa lub najbliższych okolic.
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Miasto pogania kolej z pracami przy wiaduktach, bo musi brać się za remont Lwowskiej
Magistrat protestuje przeciwko przeciąganiu przez PKP robót na wiaduktach. Chce, by zostały przyspieszone, bo miastu grozi paraliż komunikacyjny. Najnowszy harmonogram, który tuż przed świętami trafił do tarnowskiego magistratu zakłada, że roboty na wszystkich rozkopanych obecnie wiaduktach w Tarnowie potrwają do wakacji. Wcześniejsze deklaracje PKP PLK mówiły o tym, że prace przy większości z nich miały zakończyć się w grudniu ubiegłego roku. 
  • Sorys chowa prezydenckie aspiracje i ustępuje Ciepieli
Wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys jednak nie będzie walczył jesienią o najważniejszy fotel w Tarnowie. Jego priorytetem jest sejmik. Lidera tarnowskich ludowców, jako potencjalnego kandydata na sternika Tarnowa wskazał ponad rok temu prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Najbardziej zainteresowany od tego pomysłu długo się nie dystansował.
  • Nastolatkowie z Bielczy uratowali człowieka, który topił się w rowie
Wiktoria Kapa i Maciek Świątek uratowali życie 48-letniego mieszkańca swojej wsi. Mężczyzna leżał w głębokim rowie zanurzony twarzą w wodzie, nikt inny go nie zauważył.
 
  • Samorządy chcą norm jakości dla węgla, które obiecał im rząd
O wprowadzenie norm jakości sprzedawanego węgla, określających między innymi zawartość siarki, popiołu i poziom wilgotności, apelują do ministra energii przedstawiciele 24 samorządów i Greenpeace.
  • Kiedyś symbol i duma miasta. Dzisiaj ruina. 
Zamek tarnowski przez wieki był rezydencją właścicieli Tarnowa - symbolem i dumą miasta, które powstało u jego stóp. Dzisiaj jest w ruinie. W tym roku mija 690 lat od rozpoczęcia wznoszenia tej potężnej budowli. Jedna z poprawek do projektu tegorocznego budżetu Tarnowa zakłada zaciągnięcie przez miasto miliona złotych kredytu na przeprowadzenie prac konserwacyjnych na Górze św. Marcina. Jej autor - Jacek Łabno, liczy na przełom w ciągnącym się od dekady sporze o prawo do zamkowego wzgórza.
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...