Miasto zapowiada wsparcie przyszłych mistrzów
access_time 2018-01-23 05:59:00
Tarnów to jeden z mocniejszych ośrodków wspinaczki sportowej w Polsce. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat stał się prawdziwą kuźnią talentów, o czym świadczą liczne medale zdobywane przez tarnowskich zawodników nie tylko w rywalizacjach krajowych, ale także na arenie międzynarodowej. Urząd Miasta Tarnowa rozpoczął rozmowy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową na temat możliwości naukowego wsparcia przyszłych i obecnych sportowców.

Wspinaczka sportowa długo walczyła o zaszczytne miejsce wśród dyscyplin olimpijskich. Stało się to możliwe 3 sierpnia 2016 r., kiedy Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o jej włączeniu do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 r. Fakt ten ucieszył szerokie grono sportowców oraz amatorów stawiających pierwsze kroki na ściankach wspinaczkowych.

– Od wielu lat wspinaczka sportowa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych tarnowian, czego dowodem jest funkcjonowanie na terenie miasta kilku klubów i sekcji związanych z popularyzacją i rozwojem tej dyscypliny. Na ten moment mamy 114 zawodników w klubach MKS Tarnovia, KS Sportiva i MKS Pałac Młodzieży. Chcemy jako miasto wspierać obecne i przyszłe talenty zarówno poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i sprzętu sportowego, jak również poprzez pomoc naukową. Aktualnie rozpoczęliśmy rozmowy z PWSZ nt. możliwości wspólnej realizacji programu badań, umożliwiającego zoptymalizowanie procesu treningowego dzieci i młodzieży – mówi Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.

O tym, że wspinaczka cieszy się popularnością świadczy chociażby fakt, że w ramach programów feryjnych i wakacyjnych udział w zajęciach bierze ok. 3900-4000 dzieci i młodzieży, a w ciągu roku w zawodach wspinaczkowych dla amatorów – ok. 1000 osób. Potrzeba zainicjowania projektu dedykowanego tej dyscyplinie jest więc naturalna.

Program zakłada wykonanie badań z zakresu wybranych cech somatycznych, sprawności motorycznej, zdolności o podłożu koordynacyjnym i kondycyjnym oraz możliwych obciążeń treningowych. Docelowo pomiarami objęci byliby zawodnicy MKS Tarnovia, MKS Pałac Młodzieży oraz innych sekcji zlokalizowanych w Tarnowie. Otrzymane wyniki pozwolą na optymalne opracowanie indywidualnych planów treningowych zawodników objętych programem, co powinno zaowocować lepszymi wynikami sportowców.

– PWSZ w Tarnowie to ceniony w Małopolsce ośrodek rozwoju różnych dyscyplin sportowych. Zaproponowana przez uczelnię idea obserwacji i pomiarów jest bardzo istotna w kontekście rozwoju ruchowego dzieci i młodzieży oraz zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie wspinaczka sportowa będzie miała swój debiut. Może stanowić także ważne ogniwo w perspektywie dalszego rozwoju tej dyscypliny – komentuje Marek Baran, dyrektor Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta Tarnowa.

W przypadku nawiązania współpracy, nadzór merytoryczny zostanie powierzony pracowniom naukowym Zakładu Wychowania Fizycznego oraz Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ. Dodatkowym pozytywnym aspektem potencjalnej współpracy będzie możliwość praktycznego szkolenia studentów w ramach metodyki nauczania aktywności fizycznej i praktyk pedagogicznych.

Na zdjęciu Marcin Dzieński, Mistrz Świata we wspinaczce, zawodnik KU AZS PWSZ Tarnów, fot. Michał Gąciarz

Komentarze...