Inauguracja Legii Akademickiej w PWSZ w Tarnowie
access_time 2018-01-22 05:31:00
Prezentacje żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa, mobilna strzelnica oraz uzbrojenie produkowane w Zakładach Mechanicznych Tarnów, a nawet wykład przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej - to niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji uroczystej inauguracji realizacji programu Legii Akademickiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Impreza odbędzie się w najbliższy wtorek, 23 stycznia na terenie kampusu Uczelni, początek o godz. 11.30.

Spotkanie rozpocznie się od wykładu przedstawicieli MON (Aula C 017, godz. 11.30), podczas którego zaprezentowane zostaną główne założenia i cele Legii Akademickiej. Przypomnijmy, w jej ramach studenci PWSZ przejdą profesjonalne szkolenie wojskowe.

- Głównym celem tej inicjatywy jest przygotowanie odpowiedniej liczby wyszkolonych żołnierzy rezerwy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej - zapowiada dr inż. Sebastian Bielecki, dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ.

Edukacja wojskowa odbywać się będzie w dwóch wymiarach – teoretycznym i praktycznym. Zajęcia z wiedzy o wojsku i wojskowości odbywać się będą w murach PWSZ, natomiast ćwiczenia – w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia. Aby jednak móc biegać z karabinem po poligonie, konieczne będzie pozytywne zaliczenie części teoretycznej.

Szkolenie teoretyczne obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć, a praktyczne 22 dni spędzone na poligonie. Udział w pierwszym jest bezpłatny, za wakacyjny poligon każdy uczestnik otrzyma ok. 2 tys.

Po zaliczeniu obu części, studenci otrzymają stopień szeregowego rezerwy oraz świadectwo ukończenia kursu wojskowego. – To bardzo przydatny dokument, który może być dużym atutem w przypadku rekrutacji do pracy w służbach mundurowych, czy jednostkach administracji bezpieczeństwa wewnętrznego. To jednak nie koniec. Jeśli uczestnik zdecyduje się na drugi etap szkolenia praktycznego, ma szanse na stopień podoficera rezerwy - wyjaśnia dr Bielecki.

W programie może wziąć udział każdy student, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszym roku trwania programu pilotażowego może zostać przeszkolonych nawet 10 tys. studentów na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów.

Od roku akademickiego 2018/2019 zaś uruchomiony zostanie moduł oficerski, w ramach którego przeszkolonych zostać może nawet 5 tys. studentów na potrzeby korpusu oficerskiego.

Aby przybliżyć studentom, uczniom oraz zainteresowanym mieszkańcom Tarnowa szczegóły programu, już w najbliższy wtorek do Tarnowa przyjadą nie tylko urzędnicy MON, ale także żołnierze 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa. - Będą prezentować swoje zadania, uzbrojenie, opowiedzą o codziennej pracy - zapowiada dr Bielecki.

Żołnierskie stoisko zlokalizowane będzie w Budynku C PWSZ.

Przed Budynkiem Instytutu Ochrony Zdrowia stanie natomiast mobilna strzelnica kontenerowa produkowana w Zakładach Mechanicznych Tarnów, które są od lat partnerem PWSZ. - Poza strzelnicą, przedstawiciele ZMT zaprezentują też wybrane produkty zbrojeniowe, które powstają w Tarnowie - mówi dr Bielecki.

W inauguracji, poza studentami, uczniami tarnowskich szkół oraz żołnierzami z Krakowa oraz urzędnikami MON wezmą udział również przedstawiciele Wojskowej Komisji Uzupełnień w Tarnowie i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Początek imprezy w najbliższy wtorek, 23 stycznia o godz. 11.30 w Auli PWSZ (Budynek C, sala 017).

Komentarze...