Olimpijskie maskotki na wystawie w Muzeum Okręgowym
access_time 2018-02-05 06:12:00
Już dziś, 5 lutego br. w siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 3) zostanie otwarta wystawa „Od Monachium do PyeongChang” prezentująca kolekcję oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich. Wystawa ma związek z rozpoczynającymi się 9 lutego XXIII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Korei Płd.

Wystawa „Od Monachium do PyeongChang” prezentuje kolekcję oficjalnych maskotek igrzysk olimpijskich,a także pamiątki olimpijskie tj. medale wręczane jako upominki zawodnikom, sędziom, trenerom oraz dziennikarzom obecnym na igrzyskach, bilety wstępu na zawody, plakaty, programy oraz akredytacje dziennikarskie. Wielbiciele piłki nożnej będą mogli również zobaczyć maskotki towarzyszące piłkarskim mistrzostwom świata i Europy.

Właścicielem kolekcji jest Henryk Grzonka, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, prezenter, publicysta, a także reporter i sprawozdawca sportowy publicznej radiofonii, specjalizujący się w sporcie żużlowym i kolarstwie. Jest to jedyny w Polsce tak duży zbiór oficjalnych maskotek towarzyszących zarówno letnim, jak i zimowym zmaganiom olimpijskim uznanych przez MKOL.

Maskotki takie zwykle przedstawiają zwierzęta charakterystyczne dla kraju, w którym odbywają się rozgrywki. Po raz pierwszy oficjalną maskotkę przygotowano w 1972 r. z okazji XXII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Od tamtej pory maskotki projektowane są na każde igrzyska. Wystawa była już prezentowana w Powiatowym Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich oraz Bibliotece Śląskiej w Katowicach, gdzie spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców.

Lekcje muzealne towarzyszące wystawie, Serdecznie zapraszamy dzieci na lekcje muzealne towarzyszące wystawie „Od Monachium do PyeongChang” z cyklu Kolekcjonerzy w Muzeum. Na wystawie z przewodnikiem dzieci będą mogły podziwiać maskotki z zimowych i letnich igrzysk olimpijskich, plakaty, medale i inne pamiątki sportowe, a także pluszami z piłkarskich mistrzostw świata.

Następnie zapoznają się z prezentacją multimedialną dotyczącą historii starożytnych i nowożytnych igrzysk olimpijskich oraz największych sportowych osiągnięć Polaków. Na koniec utrwalą swoją wiedzę wypełniając przygotowane quizy i krzyżówkę. Lekcje są dostosowane do grup wiekowych: ostatnie grupy przedszkoli, szkoła podstawowa.

Czas trwania lekcji wraz z oprowadzaniem: 45- 60 min, Koszt: 6 zł – dziecko. Zapisy: tel. 14 6390865, 6212149 - Manuela Stadnicka-Hoffman.

Komentarze...