Interesująca inicjatywa dwóch mieszkańców powiatu tarnowskiego
access_time 2018-02-15 06:00:00
Każdy chyba już zdaje sobie sprawę, że internet pomaga nam dotrzeć do najdalszych zakątków świata i czerpać informacje z rożnych miejsc na ziemi, ale nie każdy wie, że internet również pomaga rozwinąć skrzydła ludziom przedsiębiorczym mającym niestandardowe pomysły. Takimi właśnie okazali się dwaj mieszkańcy powiatu tarnowskiego, którzy zbierają pieniądze poprzez platformę crowdfundingową na rozbudowę własnej przetwórni wanilii, znajdującej się w równikowym sercu Afryki.

Czy to wanilia czy tylko wanilina?
Większość z nas lubi zajadać sie deserem waniliowym, a w lecie lodami o tym właśnie smaku, czy aby na pewno to smak wanilii, czy to tylko wanilina? Ta pierwsza to roślina z rodziny strączkowatych dojrzewająca blisko rok w sadach po czym poddana kilkomiesięcznemu procesowi fermentacji i suszenia daje niesamowity aromat w skład którego wchodzi blisko 200 rożnych substancji. Sztuczna wanilia uzyskana metodą chemiczną stanowi tylko jedną substancje mianowicie wanilinę, na domiar złego można ją uzyskać, jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej, a laureat anty-nobla w 2007 roku wyizolował wanilinę z kału krowiego.

Dlaczego używamy sztucznej wanilii?

80% produkcji prawdziwej wanilii pochodzi z Madagaskaru. Kraj ten nie jest wstanie nadążyć za stale rosnącym światowym zapotrzebowaniem na tę przyprawę. Brak towaru na rynku wpływa na jego wysokie ceny oraz na pojawienie się podróbek, przetwarzanej niedojrzałej wanilii zerwanej z ogrodów zaledwie po kilkumiesięcach od zapylenia oraz poddanej przyspieszonemu procesowi suszenia. W takich warunkach laski wanilii, przypominające te oryginalne, posiadają zaledwie ułamek aromatu dojrzałej i odpowiednio przetworzonej wanilii. Nic dziwnego ze producenci przysmaków o smaku waniliowy często sięgają po sztuczny, tani zamiennik, mianowicie wanilinę.

Jak możemy zmienić sytuację?
Wysokie ceny przyprawy sprzyjają inwestycją, co pomoże w dywersyfikacji tej uprawy na różne kraje świata. Okazuje się, że równikowy klimat zachodniej Ugandy w połączeniu z częstymi deszczami występując na stokach gór Rwanzori tworzy idealne warunki pod uprawę wanilii bez konieczności sztucznego nawadniania, czy stosowania nawozów sztucznych. W takich warunkach, przy zachowaniu tradycyjnej technologi przetwarzania powstaje jedna z najbardziej aromatycznych odmian wanilii.

Czy mieszkańcom powiatu tarnowskiego uda się osiągnąć zamierzony cel i zebrać odpowiednie fundusze? Tego dowiemy się już za miesiąc. A może chcesz pomóc w tej inicjatywie, zajrzyj na ich stronę gdzie możesz zakupić ich produkt dzięki czemu będą bliżej zrealizowania projektu; kliknij tutaj żeby dowiedzieć się więcej: https://wspieram.to/17225

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A