9 milionów na rewitalizację Parku. Prace ruszają
access_time 2018-03-09 05:40:00
Rozpoczęła się rewitalizacja Parku Strzeleckiego. Dzięki niej zabytkowy park odzyska pierwotny charakter i historyczny wygląd. Wybrany w przetargu wykonawca podpisał już umowę na realizację prac, a dziś rozpoczął przygotowania do rozpoczęcia robót. Prace zostaną wykonane zgodnie z projektem, zaakceptowanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Projekt rewitalizacji przewiduje między innymi nasadzenia nowych roślin, renowację mauzoleum generała Bema, modernizację fontanny i stawu, remont i oświetlenie alejek, które zostaną rozebrane, a potem ułożone na nowo z jednakową nawierzchnią. W miejscu dawnej strzelnicy powstanie Sensoryczny Ogród Sztuk, skomponowany tak, aby rosnące w nim rośliny oddziaływały nie tylko na zmysł wzroku odwiedzających park, ale też na zmysły dotyku, smaku i węchu.

Parkowa zieleń zostanie uporządkowana, bo przez ostatnie lata jej chaotyczny i niekontrolowany wzrost sprawił, że Park Strzelecki całkowicie zatracił swój pierwotny charakter. Posadzonych zostanie ponad 1200 drzew i krzewów, a już istniejący drzewostan przejdzie pielęgnację. Najpiękniejsze egzemplarze zostaną odsłonięte, aby można było w pełni docenić ich urodę. W parku posadzonych zostanie również około 150 tysięcy bylin.

W czasie prac Park Strzelecki będzie dostępny dla mieszkańców. Okresowo, na krótki czas, dla bezpieczeństwa i wygody spacerowiczów wyłączone z użytkowania zostaną tylko te miejsca, w których prowadzona będzie rozbiórka alejek czy pielęgnacyjne cięcia drzew. Całość robót będzie kosztować ponad 9 milionów złotych, z czego 4,9 miliona zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Zgodnie z planem rewitalizacja Parku Strzeleckiego ma potrwać do listopada tego roku.

Trwają również prace w ogródku jordanowskim w Parku Strzeleckim. Plac zabaw zostanie wyremontowany, będzie miał nową nawierzchnię, nowe alejki i nowe urządzenia do zabawy. Koszt prac to około 1,8 miliona złotych. Zgodnie z umową, zawartą z wykonawcą, prace zakończą się w połowie maja.

Fot. Google Maps

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A