Inteligentne miasta to miasta przyszłości
access_time 2018-03-19 11:27:00
Przedstawiciele Tarnowa i 11 innych miast gościli na I konferencji Inteligentne Miasta Kraków (14 marca) zorganizowanej przez Ambasadę USA w Polsce we współpracy z BCIU (Business Council For International Understanding). Gospodarzem konferencji był Krakowski Park Technologiczny.

Konferencja skierowana była do przedstawicieli miast i regionów zainteresowanych nowoczesnym zarządzaniem oraz wykorzystaniem zaawansowanych technologii do podnoszenia jakości życia i funkcjonowania miast w każdym obszarze. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 12 miast z południowej Polski, w tym Tarnów, oraz urzędy marszałkowskie województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Przedstawiciele polskiej administracji samorządowej wraz z ośmioma amerykańskimi firmami wspólnie omawiali znaczenie implementacji inteligentnych rozwiązań w procesie rozwoju polskich miast. Dyskusje toczyły się wokół zagadnień związanych z informatyką, mobilnością i efektywnością energetyczną miast, przy aktywnym udziale tarnowian. Na zaproszenie organizatorów udział w dyskusjach panelowych wzięli prezydent Tarnowa Roman Ciepiela (efektywność energetyczna) oraz dyrektor Wydziału Rozwoju UMT Rafał Koścień (mobilność). W konferencji wzięli także udział dyrektor Wydziału Informatyzacji Janusz Różycki oraz zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie Krzysztof Kluza.

– Dzisiejsze spotkanie to dla Tarnowa przede wszystkim cenna wymiana doświadczeń. Nie od dziś wiadomo, że inteligentne miasta to miasta przyszłości, dlatego tak ważne są wspólne rozmowy zarówno o potencjalnych szansach rozwojowych, jak również o napotykanych problemach i metodach ich eliminacji. Dzięki wspólnym poszukiwaniom i otwartości na nowe technologie możemy bowiem podejmować kolejne ambitne wyzwania – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Podczas konferencji zaprezentowano także regionalne projekty województwa małopolskiego z zakresu e-administracji i źródeł ich finansowania.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A