„360 stopni historii. Panorama Siedmiogrodzka, Przybycie Węgrów oraz Panoramy świata” - tarnowska wystawa w Użhorodzie
access_time 2018-03-21 13:00:00
Pod takim tytułem 13 marca 2018 roku otwarta została wystawa w Zakarpackim Regionalnym Muzeum Sztuki im. Josipa Bokszaja w Użhorodzie. Potrwa do końca czerwca.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są trzy instytucje kulturalne z trzech krajów:

  • Muzeum Okręgowe w Tarnowie
  • Zakarpackiego Regionalnego Muzeum Sztuki im. Josipa Bokszaja
  • Narodowy Park Dziedzictwa Historycznego w Ópusztaszer

Na wystawie pokazana jest kolekcja obrazów będących fragmentami „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, znanej również pod nazwą Panorama Bema i Petőfiego z Muzeum Okręgowego w Tarnowie (8 oryginalnych fragmentów).

Drugą część wystawy tworzą instalacje przedstawiające panoramę autorstwa Árpáda Feszty „Osiedlenie się Węgrów”. Panorama ta pokazywana na co dzień w Parku Historycznym w Ópusztaszer przedstawia wejście plemion madziarskich na Nizinę Panońska i jest częścią mitu założycielskiego węgierskiego państwa. Zachowana w całości, poddana procesom konserwatorskim wykonanym przez artystów i konserwatorów z Polski jest odwiedzana przez dziesiątki tysięcy Węgrów.

Tarnowska Panorama związana z Józefem Bemem i węgierskim powstaniem 1848-49 roku jest drugim niezwykle ważnym dla Węgrów dziełem. W latach 2016/2017 w Ópusztaszer oglądnęło ją ponad 10 tysięcy zwiedzających.

Celem otwartej we wtorek wystawy jest umożliwienie mieszkańcom narodowości węgierskiej Zakarpacia dostępu do tak ważnych dzieł wzmacniających tożsamość narodową, podkreślenie paralelnych losów historycznych. W 2018 roku mija 170. rocznica węgierskiej rewolucji i walk z wojskami austriackimi i rosyjskim w których niemałą rolę odegrali żołnierze i oficerowie polscy.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Zakarpackiego Regionalnego Muzeum Sztuki im. Josipa Bokszaja Ferenc Erfan. Obecny był także Radca Konsulatu RP we Lwowie Pan Konsul Włodzimierz Sulgostowski, Kosul Wegier w Użhorodzie, władze miasta oraz delegacje z Muzeum w Ópusztaszer i Tarnowie.

Komentarze...