Plaga kradzieży w Szpitalu św. Łukasza, czyli co w prasie piszczy
access_time 2018-03-21 10:50:00
Remont odłożony na czas nieokreślony? Nauczyciele z wyższymi pensjami. Miejskie autobusy jeżdżą rzadziej, bo ubyło im pasażerów, czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.
W najnowszym wydaniu Tygodnika Temi możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Archeolodzy ruszą na zamek?
Ekipa, która w ubiegłym roku dokonała inwentaryzacji ruin zamku Tarnowskich na Górze Św. Marcina, chce ponowić badania i nadać im szerszy zakres. Tym razem dotyczyłyby one prac archeologicznych, które mogłyby odsłonić kolejne relikty dawnej zabudowy, a także poszerzyć wiedzę na temat historii zamku. Pod koniec lat 60. minionego wieku w czasie takich prac niespodziewanie odnaleziono cenny skarb.
  • Remont odłożony na czas nieokreślony?
W kamienicy przy ul. Legionów 14, w której po remoncie mieścić się mają niektóre wydziały magistratu, niewiele się dzieje, nie licząc odpadających fragmentów elewacji i gzymsu. Ubiegłoroczna próba wyłonienia wykonawcy remontu nie powiodła się. Magistrat nadal poszukuje źródeł częściowego sfinansowania planowanych prac. Ich wartość szacowana jest na ok. 3,5 mln zł.
  • Wielka rewitalizacja i wiele pytań
W minionym tygodniu ruszyła rewitalizacja tarnowskiego Parku Strzeleckiego. Szeroki zakres prac budowlanych, konserwatorskich i renowacyjnych, połączony z wycinką setek drzew i krzewów budzi niepokój miejscowych ekologów, miłośników przyrody oraz spacerowiczów. Zapytaliśmy więc urzędników o planowane zmiany, o drzewa skazane na wycięcie, o nowy układ alejek, o zamieszkujące w parku ptaki i o ochronę odnowionego mauzoleum przed gołębiami, czyli o to wszystko, co nurtuje naszych czytelników.
  • Nauczyciele z wyższymi pensjami
W tarnowskich szkołach pracuje około 2600 nauczycieli, na ich wynagrodzenia miasto przeznacza rocznie 196 milionów złotych. W kwietniu mają dostać podwyżkę – od 123 do 168 zł brutto. – Śmieszna kwota, nie pokryje wzrostu cen prądu, gazu czy produktów spożywczych – mówią nauczyciele.
  • Co dalej z mieszkańcami szpitalnego hotelu?
Do 23 marca wicemarszałek województwa, Wojciech Kozak, obiecał podjąć decyzję w sprawie hotelu przy tarnowskim Szpitalu św. Łukasza. Przedstawiciele departamentu zdrowia oceniają teraz stan budynków, poszczególnych mieszkań w hotelowych blokach oraz sytuację prawną wynajmujących.
 
W najnowszym wydaniu Gazety Krakowskiej możemy przeczytać m.in. o tym:
  • Plaga kradzieży w Szpitalu św. Łukasza
Pacjenci Szpitala św. Łukasza narzekają, że w toaletach znajdujących się w lecznicy notorycznie brakuje podstawowych środków czystości. Szególnie dotyczy to pomieszczeń w okolicach opieki całodobowej oraz SOR-u. Szpital tłumaczy, że za brakami stoi plaga kradzieży.
  • Małopolska dostanie dodatkowo 35,8 mln zł na drogi lokalne
Rząd zdecydował o przekazaniu dodatkowych 500 mln zł na drogi samorządowe w całej Polsce. Małopolska z tej puli otrzyma 35,8 mln zł. Więcej od nas dostanie Mazowsze (47,8 mln zł), Wielkopolska (40,2 mln zł) i województwo lubelskie (37,7 mln zł). Śląskowi rząd przyznał 34 mln zł, a Podkarpaciu – 31,4 mln zł. Najmniej pieniędzy (20,3 mln zł) trafi do województwa opolskiego.
  • Miejskie autobusy jeżdżą rzadziej, bo ubyło im pasażerów
Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie obciął kursy na kilku popularnych liniach autobusowych w mieście. Swoją decyzję tłumaczy wzrostem kosztów obsługi transportu publicznego. Dodatkowo z komunikacji miejskiej korzysta coraz mniej pasażerów.
  • Zablokowali autostradę na czas przeładunku koni
Po awarii koła w samochodzie przewożącym konie trzeba było wstrzymać całkowicie ruch na autostradzie A4 - na pasie w kierunku Krakowa. Do niecodziennego zdarzenia doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek tuż za autostradowym węzłem w Wierzchosławicach. Sytuację dodatkowo komplikowały intensywne opady śniegu, niska temperatura i silny wiatr. 
  • Bliscy Iwony Cygan nie wierzą sądowi w Rzeszowie
Rodzina zamordowanej blisko 20 lat temu nastolatki ze Szczucina jest oburzona decyzją rzeszowskiej Temidy, która nie przekazała do Sądu Najwyższego wniosku o zmianę miejsca orzekania oskarżonych o zbrodnię. Rozpatrujący sprawę sędzia uznał, że argumenty bliskich ofiary nie zasługują na uwzględnienie.
 
Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.
Komentarze...