Znamy muzyczne gwiazdy Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2018-03-26 05:15:00
32. edycja TNF zainaugurowana zostanie w sali kina Marzenie 21 kwietnia 2017 r. o godz. 19:00. Po oficjalnej części sceną zawładnie duet Paweł Domagała & Łukasz Borowiecki. Na zakończenie festiwalu 28 kwietnia 2018 o godz. 19:00 również kinie Marzenie odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 32. TNF, którą muzycznie zwieńczy recital Hanny Banaszak. Bilety w cenie 50 zł na każde wydarzenie dostępne będą w kasie kina (Staszica 4) oraz on-line.

Paweł Domagała to jeden z najbardziej rozpoznawanych aktorów młodego pokolenia. W jego dorobku znajduje się wiele ról teatralnych, serialowych, a także filmowych. Nie każdy jednak wie, że drugą największą pasją Pawła oprócz aktorstwa jest muzyka. Pisze i wykonuje swoje piosenki od wielu lat, spełniając się w artystycznie również na tym polu.

„Opowiem Ci o mnie” to długo wyczekiwany debiutancki album Pawła Domagały. Album, według zapowiedzi, będzie bardzo intymny, osobisty, niepozbawiony jednak świeżych popowych melodii. O brzmienie i aranżacje zadbał Łukasz Borowiecki, jest on również współautorem muzyki. Album “Opowiem Ci o mnie” ukazał się jesienią 2016 i spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, uzyskując status Złotej Płyty.

Łukasz Borowiecki – producent muzyczny, kompozytor i multiinstrumentalista łączący tradycję i zamiłowanie do instrumentów akustycznych z absolutną fascynacją światem muzyki elektronicznej, eksperymentalnej i klubowej tworzonej z pomocą wyrafinowanych narzędzi i współczesnych technik studyjnych otwierających przestrzeń dla nowych środków wyrazu. Założyciel zespołu „Jamal”, producent i współautor debiutanckiego albumu „Rewolucje” z którego pochodzi utwór „Policeman”. Autor i producent utworu „Freeman” z płyty „Rythm & Hymns” brytyjskiej grupy Mattafix.

Producent płyty "Myśliwiecka" Artura Andrusa która była najlepiej sprzedającą się płytą w 2012 roku w Polsce (potrójna platyna) i kolejnej "Cyniczne Córy Zurychu". Autor muzyki do piosenek Artura Andrusa m.in. "Baba na psy", "Bambino jazzu", "Cyniczne Córy Zurychu", "Glanki i pacyfki", "Królowa nadbałtyckich raf". Producent i współautor płyty "Opowiem Ci o mnie" Pawła Domagały.

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz etc...

Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner, Józef Baran i inni.

Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. „Słona róża” i „Przeklęta ziemia”. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie Witolda Leszczyńskiego „ Siekierezada” (1985). Aleksander Bardini mawiał: "... chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem , a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji..." (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego...

Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona...

W południowej Polsce nie ma drugiej tak istotnej imprezy dotyczącej polskich filmów fabularnych, jak Tarnowska Nagroda Filmowa. Na program festiwalu, zgodnie z założeniami regulaminowymi zaprezentowane zostaną wszystkie z form, które on przewiduje, przybierając tym samym kształt imprezy o charakterze interdyscyplinarnym. W konkursie głównym zaprezentowanych zostanie 12 filmów, które oceniać będzie Jury pod przewodnictwem wybitnego reżysera Janusza Zaorskiego.Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona,

Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego, uzupełnią: pokazy i konkurs bajek dla dzieci (Statuetka Maszki) i filmów dla młodzieży prezentowane ramach cyklu Wędrujące Ale Kino!, prolog na stulecie odzyskania niepodległości: Arcydzieła polskiego kina historycznego (7 tytułów), Aneks, czyli projekcje uzupełniające konkurs główny TNF o wybrane najciekawsze filmy z różnych rodzajów i gatunków, Tarnowski Wieczór Filmowy, wystawy, debaty, spotkania z twórcami.

Komentarze...