Z niemowlakiem na... koncert
access_time 2018-04-19 05:44:00
W najbliższą sobotę, 21 kwietnia, w BWA odbędzie się koncert, podczas którego słuchaczom przyda się… koc lub karimata. Koniecznie należy mieć przy sobie obuwie zastępcze, obowiązuje też limit wieku. W koncercie mogą uczestniczyć dzieci od sześciu miesięcy do trzech lat i ich rodzice. Wstęp dla dzieci jest bezpłatny, dla dorosłych kosztuje 20 złotych.

"Muzyka dla smyka" to tak zwany koncert gordonowski, oparty na teorii uczenia muzyki, opracowanej przez profesora Edwina Eliasa Gordona. Zakłada ona, że prezentowanie niemowlętom i małym dzieciom muzyki na żywo ma nieoceniony wpływ na ich umuzykalnienie. Muzyka przedstawiana na koncertach gordonowskich jest bardzo różnorodna – to piosenki dziecięce, utwory rozrywkowe, latynoamerykańskie i klasyczne.

Rodzice i dzieci współuczestniczą w tworzeniu koncertu, siedzą na podłodze, śpiewają i rytmizują, a prowadzący zachęca ich do poruszania się i kołysania w rytm muzyki. Powtarzanie przez rodziców motywów rytmicznych i melodycznych staje się podstawą kształtowaniu dziecięcego słownika muzycznego, bo motywy tonalne i rytmiczne są „słowami” muzyki. Koncerty gordnowskie trwają około 30 – 40 minut, bierze w nich udział kilku muzyków, śpiewających i grających.

Liczba miejsc na sobotnim koncercie jest ograniczona, obowiązuje rezerwacja pod adresem: kubisztal@bwa.tarnow.pl. Są jeszcze miejsca na godzinę 12.30. W koncercie udział wezmą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Młodych wykonawców będzie wspomagał gościnnie wiolonczelista, Bogdan Kołodziejczyk a koncert przygotuje i poprowadzi Monika Zębaty, z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Monika Zębaty zajmuje się umuzykalnieniem niemowląt i małych dzieci według teorii gordonowskiej, ma Certyfikat Polskiego Towarzystwa Edwina E. Gordona.

Celem projektu jest propagowanie teorii uczenia się muzyki, która pozwala profesjonalnie i efektywnie kierować edukacją muzyczną małego dziecka, by mogło twórczo posługiwać się językiem muzyki. Obecnie wiodącą rolę w kształtowaniu dziecięcego słownika muzycznego odgrywają media. Jednak założenie, że dzięki muzyce słyszanej w radiu dziecko rozwinie swój język muzyczny, jest błędne, podobnie jak nie rozwinie umiejętności mowy poprzez słuchanie dialogów np. w telewizji. Edwin Gordon przekonuje zaś, że: "Dzięki muzyce dzieci zyskują wgląd w siebie, w innych i w życie jako takie. A co najważniejsze, stają się bardziej zdolne do rozwijania wyobraźni i niezmierzonej kreatywności".

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A