Historie tarnowskich Wyklętych zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie
access_time 2018-04-20 09:11:00
Uczniowie z Zespołu Niepublicznych Niepłatnych Szkół w Tarnowie: Tomasz Sempek i Zofia Żak, zajęli kolejno I i II miejsce w VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Finał konkursu organizowanego przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, miał miejsce podczas uroczystej gali w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Młodzi laureaci z Tarnowa, którzy znaleźli się w gronie 50 osób nagrodzonych z całej Polski, zwyciężyli w kategorii krótkich form filmowych.

Tomasz Sempek, uczeń II klasy tarnowskiego gimnazjum, zwyciężył w konkursie z filmem „Dwa życiorysy niedokończone”, przybliżającym dwójkę młodych tarnowian zamordowanych przez komunistów: harcerza Tadeusza Beresia oraz Franciszka Solarza ps. „Puszczyk”. Na drugim miejscu znalazła się ubiegłoroczna laureatka konkursu – Zofia Żak, którą w tegorocznej edycji konkursu nagrodzono za film „Po warstwą gruzu i ziemi… Polska”. Została w nim przybliżona postać tarnowskiego Żołnierza Niezłomnego - Antoniego Trzepli ps. „Krakus”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż zwycięskie filmy prezentowane były w lubelskim IPN, w związku z czym historie tarnowskich żołnierzy podziemia niepodległościowego zaprezentowane zostały przed uczniami, nauczycielami i historykami z całej Polski. Jest to niewątpliwie bardzo duża promocja tarnowskiej historii jak i samego miasta Tarnowa. Koordynatorem obu prac i zarazem opiekunem projektów jest Mateusz Michalski, nauczyciel historii ZNNS w Tarnowie i przewodniczący Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego – Tarnów. Honorowy patronat nad konkursem „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” objął prezydent RP Andrzej Duda

Komentarze...