Ruszyła 32. Tarnowska Nagroda Filmowa
access_time 2018-04-23 08:12:00
Koncert Pawła Domagały i Łukasza Borowieckiego otworzył 32. Tarnowską Nagrodę Filmową.

Podczas tegorocznego festiwalu amatorzy kinematografii obejrzą 12 projekcji konkursowych, sześć projekcji specjalnych (wyświetlanych w ramach aneksu do konkursu), trzy filmy związane z Tarnowem i regionem oraz trzy zestawy filmów animowanych dla dzieci.

Festiwal wybranych polskich filmów fabularnych od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno tarnowian, jak i branży filmowej – to wszak jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. – Nasz festiwal niezmiennie cieszy się wsparciem instytucji państwowych, samorządowych i środowiska filmowców, z czego jesteśmy dumni i za co jesteśmy wdzięczni – mówi Anna Grygiel, dyrektor festiwalu.

Uroczystego otwarcia 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej dokonał prezydent miasta Tarnowa. – Możemy powiedzieć, że polska kinematografia jest w budowie – zmienia się. O jej kondycję możemy być spokojni, polski film jest bowiem osadzony na dobrych fundamentach. Powstaje wiele nowych i – co ważne – dobrych produkcji. Realizowane projekty są bardzo dobrze przygotowane – świetni reżyserzy i wspaniali aktorzy dbają o ich dobrą jakość. Wszystko to sprawia, że z niecierpliwością czekamy na kolejne premiery – mówił Roman Ciepiela.

Jury 32. TNF stanie przed trudnym zadaniem. O nagrody w konkursie ubiegać się będzie 12 produkcji: „Atak paniki”, „Cicha noc”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”, „Czuwaj”, „Dzikie róże”, „Najlepszy”, „Pewnego razu w listopadzie”, „Pomiędzy słowami”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Twarz”, „Wieża. Jasny dzień”, „Zgoda”. Ich dobór świadczy o wysokim poziomie merytorycznym imprezy, jednak decyzja o tym, które obrazy zobaczymy nie była łatwa. – Paradoksalnie największym problemem przy wyborze filmów do konkursu była dobra kondycja polskiej kinematografii. Robimy nie tylko coraz więcej filmów, ale też coraz więcej dobrych filmów. Program festiwalu ma natomiast swoje ograniczenia – możemy zaprezentować maksymalnie 12 filmów konkursowych. Wybór był zatem bardzo ciężki, ale jestem przekonany, że uda nam się zaprezentować Państwu najbardziej wartościowe filmy fabularne. Chcemy Państwu przedstawić wszystko to, co jest aktualnie najistotniejsze, najciekawsze, najlepsze na wielkim ekranie – wyjaśniał Jerzy Armata, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwsze projekcje konkursowe odbyły się w niedzielę. Zgromadzeni w kinie Marzenie widzowie mogli obejrzeć: „Cichą noc” Piotra Domalewskiego, „Dzikie Róże” Anny Jadowskiej oraz „Atak paniki” Pawła Maślony.

Fot. Mateusz Niemczura 

Komentarze...