Łabędzie przeniesione z parku na Piaskówkę
access_time 2018-04-27 04:49:00
Zakończyło się spuszczanie wody i odławianie ryb ze stawu w Parku Strzeleckim. Park przechodzi właśnie gruntowną rewitalizację. Wyremontowany zostanie również staw, a łabędzie, które mieszkały na nim od wiosny do jesieni, na czas prac zostaną przeniesione na zbiornik wodny w parku Piaskówka.

Spuszczanie wody ze stawu w Parku Strzeleckim trwało kilkadziesiąt godzin. Ryby odłowiła firma, która ma doświadczenie w tego typu działaniach. To element przygotowania stawu i mauzoleum do remontu.

- Odłowiono kilka tysięcy karasi. Było też sporo egzemplarzy barwnych, hodowlanych ryb ozdobnych o ciekawym ubarwieniu. Ryby zostały przeniesione do zbiorników wodnych na terenie Tarnowa, stanowiących własność gminy, między innymi do stawu na Piaskówce – mówi Stefan Piotrowski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Tarnowa.

Na Piaskówkę trafią również łabędzie, które od wiosny do jesieni mieszkają w Parku Strzeleckim, a zimy spędzają w podtarnowskim gospodarstwie.

Przypomnijmy – w ramach prac wyremontowana zostanie między innymi brama wejściowa do parku, fontanna, mauzoleum generała Bema i staw oraz wszystkie parkowe alejki. W parku posadzonych zostanie blisko 1100 krzewów, 80 drzew liściastych i około 30 drzew iglastych oraz 150 tysięcy bylin. W miejscu dawnej strzelnicy powstanie Sensoryczny Ogród Sztuk. Drzewostan parku poddawany jest pielęgnacji pod nadzorem ornitologa i dendrologa, a parkowa zieleń zostanie uporządkowana, bo przez ostatnie lata jej chaotyczny i niekontrolowany wzrost sprawił, że Park Strzelecki całkowicie zatracił swój pierwotny charakter.

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego będzie kosztować ponad 9 milionów złotych. 4,9 miliona pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Komentarze...