Oni wiedzą o Tarnowie najwięcej
access_time 2018-04-26 05:13:00
Paweł Chwał, dziennikarz Gazety Krakowskiej zwyciężył w trzeciej edycji konkursu „Znam Tarnów – wielki test wiedzy o mieście”. Zdobył 99 punktów i został wyróżniony główną nagrodą w wysokości sześciu tysięcy złotych.

- Pytania były bardzo trudne, ale właśnie tak powinien wyglądać konkurs Znam Tarnów. To prawdziwy test wiedzy o Tarnowie, nie tylko zwykły sprawdzian – mówił zwycięzca po zakończeniu konkursu. Drugie miejsce zajęła Justyna Chwał, żona Pawła, a trzecie – Ewa Borowska-Sądowicz.

Fakt, że tegoroczny test był wyjątkowo trudny, podkreślali zarówno uczestnicy, jak i jurorzy konkursu. Tegoroczny test był wyjątkowy także z racji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs poświęcony był w szczególności dziejom Tarnowa na drodze do niepodległości oraz historii miasta w pierwszych dekadach niepodległej Rzeczpospolitej.

W tegorocznej, już trzeciej edycji konkursu „Znam Tarnów – wielki test wiedzy o mieście”, zorganizowanym w Sali Lustrzanej, udział wzięło 56 osób. Byli wśród nich między innymi uczniowie tarnowskich szkół, strażnicy miejscy, strażacy, przedstawiciel duchowieństwa i reprezentanci Młodzieżowej Rady Miejskiej. W konkursie wystartowali również przedstawiciele Tarnowskiego Bractwa Rycerskiego „Gladii Amici”, którzy przyszli w strojach z epoki i z bronią oraz reprezentanci Pałacu Młodzieży.

Mocno reprezentowane były również tarnowskie media. Test rozwiązywali przedstawiciele RDN, Tarnowskiej TV, Telewizji ZVAMI, Radia Eska i Gazety Krakowskiej. W pierwszym etapie konkursu uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie testu wyboru, składającego się ze stu pytań. Przed rozpoczęciem konkursowych zmagań prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, życzył wszystkim uczestnikom powodzenia. – Mam wielką satysfakcję, widząc państwa, tarnowskich patriotów, ludzi którzy znają nasze miasto, chcą się tą wiedzą podzielić i spróbować swoich sił w rywalizacji. Trzymamy za państwa kciuki!

W jury zasiedli historycy - Piotr Filip, dziennikarz, autor wydawnictw o najnowszej historii Tarnowa, Janusz Kozioł, zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, dr Paweł Juśko, autor wydawnictw o Tarnowie, znawca tarnowskiego „Sokoła” oraz Grzegorz Pulit, współtwórca testu wiedzy o mieście, Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa i Maria Zawada – Bilik, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa.

Po zakończeniu pierwszego etapu Grzegorz Pulit, jeden z autorów pytań podkreślał, że pytania były bardzo trudne. – Setna rocznica odzyskania niepodległości tak zainspirowała nas do tego, żeby dogłębnie sprawdzić państwa wiedzę. Gratuluję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym konkursie. Tu nie ma słabych wyników – podkreślał.  

Do drugiego etapu przeszło 10 osób. Uczestnicy mieli 10 minut na rozwiązanie testu, składającego się z 15 pytań. W finale konkursu udział wzięło sześć osób z największą liczbą punktów, które ustnie odpowiadały na wylosowany zestaw, składający się z trzech pytań. W tym etapie można było zdobyć 15 punktów.

Główną nagrodę, sześć tysięcy złotych zdobył Paweł Chwał z Gazety Krakowskiej. Jego żona, Justyna, zajęła drugie miejsce i wywalczyła pięć tysięcy złotych.- To była wiedza trudna do przyswojenia, bo obejmowała krótki okres, więc informacje były szczegółowe, było dużo nazwisk, i dat, bardzo do siebie zbliżonych – mówiła po zakończeniu konkursu. Zarówno ona, jak i jej mąż deklarują, że jeżeli konkurs odbędzie się za rok – wystartują ponownie.

Zdobywczyni trzeciego miejsca i nagrody w wysokości czterech tysięcy złotych, Ewa Borowska-Sądowicz, przyznała, że trudność testu z każdym rokiem rośnie. Intensywnie uczyła się od kilku tygodni, a ostanie trzy dni w całości spędziła nad książkami. – Zawsze lubiłam się uczyć historii. A teraz inaczej patrzę na moje miasto. Dostrzegam, jakie jest piękne.

Wśród wszystkich uczestników testu rozlosowano upominki i nagrody rzeczowe.

Komentarze...