Album „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej”
access_time 2018-05-14 04:45:00
„Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” - to tytuł najnowszego albumu powstałego z inicjatywy ks. Jana Bartoszka, asystenta Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej. Promocja albumu odbędzie się 17 maja o godz. 10.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziała m.in. wicepremier Beata Szydło. Będą obecni także prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu diecezji tarnowskiej.

Promocja albumu będzie połączona z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „To opracowanie stanowi materialny wymiar podkreślenia wdzięczności Bogu za dar setnej rocznicy odzyskania niepodległości” – podkreśla ks. Bartoszek.

Na terenie diecezji tarnowskiej kult świętych i błogosławionych jest bardzo duży, co potwierdza również obecność blisko 250 relikwii z różnych wieków - począwszy od relikwii Krzyża Świętego, których jest około 40, aż po najliczniej przechowywane w kościołach i kaplicach relikwie św. Jana Pawła II – jest ich ponad 150. Podobna jest liczba relikwii bł. Karoliny Kózkówny (ok. 140), które złożone są w relikwiarzach i mensach ołtarzowych.

Album pt.: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” zawiera fotografie niektórych relikwiarzy świętych i błogosławionych znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej wraz z podaniem miejsc kultu. Album został podzielony na kilka części, co pozwala lepiej wyeksponować relikwie patronów Polski i świętych okresu zaborów, nazwanych w nim „Apostołami Niepodległości”. „Dużo miejsca w tej publikacji poświęcono relikwiom św. Jana Pawła II – syna niepodległej Polski, który niemal wszystkich świętych i błogosławionych okresu zmagań o wolność Polski wyniósł do chwały ołtarzy. Dlatego też przy poszczególnych świętych i błogosławionych przytoczono fragmenty homilii, głównie Jana Pawła II, które podkreślają patriotyzm i społeczne zaangażowanie świętych tego okresu” – dodaje ks. Jan Bartoszek. Zdjęcia do albumu wykonał Kamil Bańkowski.

Podczas promocji albumu w dniu 17 maja br. wykład wygłosi prof. Jan Żaryn, który będzie mówił o roli Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Natomiast o inicjatywach rządowych związanych z setną rocznicą odzyskania niepodległości powie wicepremier Beata Szydło. Ponadto, na temat kultu świętych i błogosławionych w życiu św. Jana Pawła II, będzie mówił arcybiskup Edward Nowak, emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W inicjatywę upamiętnienia poprzez tę publikację setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyli się prawie wszyscy prezydenci i starostowie z terenu diecezji tarnowskiej. Są to: Roman Ciepiela – Prezydent Miasta Tarnowa, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Fryderyk Kapinos – Prezydent Miasta Mielca, Ludwik Węgrzyn – Starosta Powiatu Bocheńskiego, Andrzej Potępa – Starosta Powiatu Brzeskiego, Tadeusz Kwiatkowski – Starosta Powiatu Dąbrowskiego, Andrzej Reguła – Starosta Powiatu Dębickiego, Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego, Zbigniew Tymuła – Starosta Powiatu Mieleckiego, Marek Pławiak – Starosta Powiatu Sądeckiego, Roman Łucarz – Starosta Powiatu Tarnowskiego.

Udział w promocji albumu tylko i wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (tel. 14 6317380 lub e-mail: wydzdusz1@diecezja.tarnow.pl), do 11 maja.

Promocja albumu: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” 17 maja 2018 r., Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

Program:

  • godz. 10.30 – Rozpoczęcie spotkania - Bp dr Andrzej Jeż – Pasterz Diecezji Tarnowskiej
  • godz. 10.45 – „Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości”– Prof. Jan Żaryn - Warszawa
  • godz. 11.15 – Inicjatywy rządowe związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości – Wicepremier Beata Szydło
  • godz. 11.35 – Kult świętych i błogosławionych w życiu św. Jana Pawła II -  Abp Edward Nowak – Emerytowany sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych
  • godz. 12.00 – Prezentacja albumu: „Ziemia świętych i błogosławionych. Relikwie i relikwiarze Diecezji Tarnowskiej” – Ks. dr Jan Bartoszek – autor projektu
  • godz. 12.15 – Wręczenie albumu prezydentom i starostom – uczestnikom projektu – Bp dr Andrzej Jeż – Pasterz Diecezji Tarnowskiej
Komentarze...