„Powroty” - wystawa fotografii Agnieszki Traczewskiej
access_time 2018-06-04 05:22:00
Tarnowskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej zapraszają na wystawę fotografii Agnieszki Traczewskiej „Powroty” do Galerii TCK, która jest jednym z wydarzeń tegorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich Galicjaner Sztetl. Wernisaż i spotkanie z autorką odbędzie się 6 czerwca o godzinie 18:00. Poprowadzi je Adam Bartosz.

Zarówno wystawa, jak i album „Powroty” to kolekcja znakomitych artystycznie fotografii, zapis pasji oraz wieloletniej pracy ich autorki, a wreszcie wizerunek świata, który zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi. Postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa czy Leżajska– widujemy zwykle na kliszach fotograficznych sprzed stulecia. Jednak Agnieszka Traczewska jest fotograficzką współczesną, dokumentującą, jak na pozostałości po żydowskim dziedzictwie: cmentarze, groby cadyków, do synagog, przyjeżdżają potomkowie Żydów mieszkających niegdyś na tych terenach. Na jej zdjęciach spotykają się dwa światy: jeden, znaczony zniszczonymi kamiennymi grobami i drugi, żywych ludzi swoim wyglądem przypominający przodków, sprawiający wrażenie, jakby czas się cofnął.

Autorka ukazuje wędrówki podczas, których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznice ich śmierci („jorzeit”). Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić im błogosławieństwo. Fotografie Traczewskiej, która wbrew zwyczajowi została dopuszczona do świata zwykle niedostępnego obcym, mają walor historyczny, ale przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary.

Agnieszka Traczewska

Od 2006 roku tworzy serie zdjęć poświęconych chasydom przybywającym do Polski na groby cadyków, a także portretuje świat ortodoksyjnych społeczności żydowskich, zamieszkałych w Izraelu oraz Stanach Zjednoczonych. Za zdjęcie „First Time” otrzymała w 2014 roku National Geographic Traveler Photo Award.

Producentka cyklu programów "Rozmowy na koniec wieku", "Rozmowy na nowy wiek", filmów dokumentalnych "Pokolenie '89", "Zwyczajny marzec", "Dziennik.pl", "Noc z Generałem". Filmowych portretów: Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Pawła Jasienicy, Jerzego Turowicza, Adama Michnika, Ryszarda Krynickiego, filmów dokumentalnych o tematyce żydowskiej: „Wiera Gran”, „Dworzec Gdański”, „Była wojna”, „Bruno Schulz”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A