Wyspa Wilkonia w parku, obok BWA
access_time 2018-06-02 06:55:00
Hipopotamy – rzeźby Józefa Wilkonia, gra „Wyprawa po skarb na Rynku w Tarnowie” i inne atrakcje czekają na odwiedzających w Parku Strzeleckim, obok BWA.

Tarnowskie BWA zaprasza do zabawy z drewnianymi hipciami, korzystania z naszych leżaków i gry planszowej! W ofercie letniej także joga, koncerty „Klasyka w Parku”, warsztaty…

Pomimo prac remontowych wykonywanych aktualnie w Parku, BWA jest niezmiennie otwarte na Państwa odwiedziny.

Hipcie zapraszają codziennie, w okresie letnim do końca sierpnia brama Parku jest otwarta w godzinach 5:30-22:30.

Leżaki i gra planszowa są rozkładane w słoneczne dni w godzinach otwarcia wystaw, lub dostępne na portierni BWA.

„Wyspa Wilkonia”

W ubiegłym roku, w ramach projektu „Wyspa Wilkonia” na płycie tarnowskiego Rynku eksponowane były hipopotamy – rzeźby Józefa Wilkonia wykonane dla miasta Tarnowa, towarzyszyło im wiele atrakcji. Teraz hipcie zostały przeniesione do Parku Strzeleckiego i rezydują obok Pałacyku, w którym siedzibę ma BWA.

Józef Wilkoń – artysta zaprzyjaźniony z BWA podkreśla swoje związki z Tarnowem. Jego ojciec, delegat Rządu Londyńskiego na okręg tarnowski w czasie okupacji organizował w Tarnowie ruch oporu. „W Tarnowie w latach 70. dziewczyny ze Spółdzielni im. Wyspiańskiego na rogu Polnej i Krupniczej utkały najpiękniejszy gobelin, według mojego projektu Zaczarowana dorożka. Macie najpiękniejszy ceglany renesansowy Ratusz w Polsce. Mam nadzieję i życzenie, że zwierzaki, które przygotowuję zaaklimatyzują się w Tarnowie – mówił Józef Wilkoń w czasie rzeźbienia hipciów.

Cieszymy się zatem, że zwierzaki zaaklimatyzowały się w naszym mieście.

Józef Wilkoń (ur. 1930)

Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Na początku lat 90. artysta zainteresował się rzeźbą, która szybko stała się dla niego równie ważną dziedziną twórczości jak ilustracja. Poszukiwał nowych środków wyrazu, a pomógł mu w tym przypadek - zabawa z dziećmi przyjaciół. To wtedy powstały pierwsze trójwymiarowe zwierzęta z drewna. Wilkoń nazwał je ilustracjami przestrzennymi i zamierzał zastąpić nimi te malowane. Jednak z biegiem czasu rzeźby stały się osobnymi dziełami.

https://culture.pl/pl/tworca/jozef-wilkon

Gra planszowa „Wyprawa po skarb na Rynku w Tarnowie”

To gra inspirowana starą planszówką z czasów mojego dzieciństwa zatytułowaną „Wyprawa po skarb”, sprytny i ciekawy sposób na powrót do historii Tarnowa – mówi Tomasz Kapturkiewicz – dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, jeden z pomysłodawców gry i współautor haseł w grze.

Miłośnicy historii Tarnowa wiedzą, że zamknięcie niemal siedmiu stuleci w kilkunastu pytaniach nie jest łatwym zadaniem. Starałam się, aby tempo gry dorównywało swą dynamicznością tempu rozwoju miasta – mówi Elżbieta Biesiadecka, współautorka haseł w grze.

Przy projektowaniu gry moim wyobrażeniem były wakacje na wyspie z dzikimi zwierzętami. Gra inspirowana ilustracjami Józefa Wilkonia jest formą interpretacji morskiego krajobrazu, niezwykłości jakiej doświadczamy przy spędzaniu swojego wymarzonego wolnego czasu – mówi Zuzanna Chmura, autorka projektu graficznego gry.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A