Nowatorska operacja w szpitalu św. Łukasza
access_time 2018-06-20 12:05:00
Zespół lekarzy pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer ze szpitala św. Łukasza, przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego, który jest najnowocześniejszym urządzeniem do uśmierzania bólu. Dzięki niemu pacjent uwolnił się od uciążliwego bólu, który nie pozwalał mu normalnie funkcjonować.

32-letni Mateusz Kowalak był żołnierzem (saperem). Od pięciu lat cierpiał z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie w Katowicach. Pochodzi z Opolszczyzny, a na oddział neurochirurgii szpitala św. Łukasza trafił po tym, jak wyczerpał już wszystkie inne możliwości leczenia. 

Operacje wszczepiania stymulatorów rdzenia kręgowego realizowane są w tarnowskim szpitalu już od 10 lat. Jednak urządzenie, które we wtorek wszczepiono panu Mateuszowi jest wyjątkowe, bo - jak podkreśla dr Barbara Jagiełło-Bajer ze szpitala wojewódzkiego w Tarnowie - dopasowuje się do aktywności ruchowej pacjenta, do jego zmian pozycji, niezależnie od tego, czy on śpi, biega, chodzi, czy siedzi. Te symulatory, które mieliśmy do tej pory, działały niezależnie od zmian pozycji pacjenta. Operacja trwała 30 minut i była poprzedzona stymulacją próbną, która wykazała skuteczność neurostymulatora. Pacjent czuje się dobrze. Przyznaje, że ból został zniwelowany o jakieś 70%. Różnica jest więc ogromna. 

Z powodu przewlekłego bólu na świecie cierpi nawet do 50 proc. populacji. To szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już leczenia. Ból przewlekły rzutuje mocno na psychikę pacjenta, na jego życie zawodowe, dobrostan ekonomiczny, pociąga za sobą zmiany, z utratą pracy włącznie. W przypadku tego stymulatora mamy do czynienia z medycyną spersonalizowaną – coś jak garnitur szyty na miarę. Urządzenie uczy się od pacjenta, jakie parametry stymulacji i kiedy ma włączać – wyjaśnia prof. Andrzej Maciejczak, kierownik Oddziału Neurochirurgii z Pododdziałem Leczenia Bólu Przewlekłego.

Kilka tygodni temu w ramach Oddziału Neurochirurgii został stworzony Pododdział Leczenia Bólu Przewlekłego, który ma się specjalizować w tego typu zabiegach.

- Od kilku lat obserwujemy wzrost liczby pacjentów ze schorzeniami związanymi z przewlekłym bólem kręgosłupa. Dla pacjentów, u których ból jest chroniczny, jedynym ratunkiem jest wszczepienie stymulatora, przynoszącego ulgę w cierpieniu i znaczna poprawa standardu życia i powrót do czynności dnia codziennego. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wydzieleniu części Oddziału Neurochirurgii, który będzie się specjalizował wyłącznie w tego typu zabiegach. Pozwoli to również na wydzielenie odrębnego finansowania wspomnianych procedur, tak aby można zapewnić leczenie stałej liczbie pacjentów oczekujących na zabieg – mówi dyrektor szpitala Anna Czech. Wysoki koszt zakupu stymulatora powoduje, że nie zawsze zabiegi te są opłacalne dla szpitala. Ale misja szpitala mówi, że dobro pacjenta jest najwyższym celem – dodaje Anna Czech.

Fot. Artur Gawle

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A