W środę Tarnów odwiedzi Narodowa Pielgrzymka Węgrów
access_time 2018-06-26 15:27:00
Już po raz trzeci Tarnów znalazł się na trasie pielgrzymki Węgrów do Częstochowy. Grupa 800 osób zawita w Tarnowie w środę (27 czerwca) ok. godz. 18.40. Serdecznie zapraszamy tarnowian do licznego przybycia na dworzec PKP, aby powitać przybyłych do naszego miasta pielgrzymów.

Podczas dwudniowego pobytu w Tarnowie Węgrzy wezmą udział w uroczystej mszy świętej, odwiedzą „węgierskie miejsca”, oddadzą hołd żołnierzom walczącym o niepodległość Polski oraz przekażą tarnowianom niezwykły prezent – ławkę, na której znajdują się dwie flagi polska i węgierska.

Tarnów dla Węgrów jest bardzo ważnym miastem. To tutaj urodził się gen. Józef Bem, tutaj też jest miejsce jego spoczynku. Generał Bem to ważna postać dla obu naszych narodów. To ikona walki o niepodległość Węgier – mówi prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

Czwartkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00. Pielgrzymi przemaszerują spod dworca PKP do Placu Katedralnego, składając wieńce pod pomnikiem Petőfiego. O godzinie 10.00 w bazylice katedralnej rozpocznie się msza św. za naród polski w 100-lecie odzyskania niepodległości oraz w intencji wzmocnienia chrześcijańskiej przyjaźni pomiędzy narodami polskim i węgierskim, po której (ok. godz. 11.30) odbędzie się krótki koncert sakralny w wykonaniu Pálmai Árpád.

Kolejnym punktem pielgrzymki będzie pomnik gen. Józefa Bema, zlokalizowany na ul. Wałowej. Przemarsz spod katedry wyruszy o godz. 12.45, tak by punktualnie o godz. 13.00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyć będą m.in. sekretarz stanu Soltész Miklós, biskup Tamás József, władze miasta Tarnowa oraz radni miejscy. Po okolicznościowych wystąpieniach, wspólnej modlitwie i złożeniu wieńców pod pomnikiem, zostanie odsłonięta ławka – symbol przyjaźni Polski i Węgier.

Następnie pielgrzymi udadzą się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie ok. godz. 14.15 zostaną złożone wieńce jako wyraz pamięci o tych, którzy polegli za ojczyznę. Na zakończenie wizyty w Tarnowie pielgrzymi przemaszerują ul. Piłsudskiego koło Parku Strzeleckiego.

Serdecznie zapraszamy tarnowian do współuczestniczenia w wizycie uczestników Narodowej Pielgrzymki Węgrów.

Komentarze...