Wkrótce 31. Ulica - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
access_time 2018-06-28 07:20:00
W dniach 6-7 lipca na tarnowskim rynku królować będą fantastyczne teatry uliczne z całego świata. Już po raz drugi ruszy 31. Ulica - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Piątek 06.07

godz. 18.00 - Rynek

Mr Tartuffo (Chile)

Przeciąganie liny (45 minut)

Autor i wykonawca: Robert Richard Pincheira

Co by było, gdybyśmy odłożyli na chwilę swoje obowiązki, by pomóc komuś w spełnieniu marzenia? Co by było, gdybyśmy zamiast myśleć, że coś jest niemożliwe, odważyli się to zrobić?

Oto co proponuje Mr Tartuffo: naruszenie zasad równowagi. „Przeciąganie liny” (Tug of War) to przedstawienie, które łączy w sobie żonglerkę, sztukę balansowania, magicznej iluzji i komedii. Ten pokazywany na całym świecie niezwykły występ mówi o granicach, jakie sobie codziennie narzucamy i o możliwościach ich przekraczania, jeśli uzyskamy pomoc innych ludzi.

Mr Tartuffo jest żonglerem, mistrzem jazdy na monocyklu, sztukmistrzem, ekscentrycznym komikiem i ekstrawertycznym artystą. Jego pierwszym doświadczeniem była artystyczna podróż przez Amerykę Południową wraz z cyrkiem „Royal Dunbar”. Od tej pory nigdy nie rozstał się ze światem rozrywki i zawsze się starał zadziwić publiczność - zawsze na swym trzymetrowym jednokołowcu.

______________________

godz. 19.00 - Rynek

The Charming JAY (Wielka Brytania/Korea Południowa)

Smoky Jazz Club (Zadymiony klub jazzowy) (30 minut)

Scenariusz i reżyseria: JAY. P

Wykonawca: JISOO PARK

Czarujący JAY lubi muzykę klasyczną i ekscentryczny jazz. Jest subtelnym muzykiem o wyjątkowych umiejętnościach. Za każdym razem, gdy tylko próbuje coś zrobić, coś idzie nie tak. A kiedy próbuje ukryć swój błąd, wychodzą kolejne pomyłki, zwłaszcza wtedy gdy jest na scenie i patrzy na niego publiczność. Zawsze usiłuje tworzyć wrażenie, że jest zręcznym magikiem, ale kiedy przyglądamy się mu bliżej, okazuje się, że to raczej klaun przypominający postać z niemego kina. Pod koniec przedstawienia JAY pokaże swoje prawdziwe umiejętności i porwie publiczność imponującymi sztuczkami.

JAY zajmuje się magią od czternastego roku życia. Podczas swojej kariery występował także w kabarecie, na statkach wycieczkowych, pracował w korporacji oraz uczestniczył w festiwalach sztuki ulicy. To młody człowiek, który łączy klasyczną iluzję z wielką elegancją, błyskotliwością i prawdziwą sztuką estrady, dzięki czemu przenosi publiczność do nostalgicznych czasów teatru rewiowego.

_______________________

godz. 20.00 - Rynek

Orchestre International du Vetex (Francja/Belgia)

Fifavela Fever (90 minut)

Kompozytor: Thomas Morzewski

Wykonawcy: Dries Degrande (suzafon ), Jacob Willem (saksofon barytonowy ), Pieter Dubois (puzon ), Tomas Bulcaen (puzon ), Benoit Blanc (puzon ), Annelies Remaut (perkusja), Dimitri Simoen (perkusja), Lye Bruneel (perkusja), Laurent Dionet (saksofon ), Matthieu Gassie (saksofon ), Jean-Baptiste Lison ( saksofon), Thomas Morzewski (trąbka ), Matthieu Levecque (trąbkat), Loes Coolen (trąbka), Jan Cuvelier (trąbka)

Utwór otwierający koncert pt. „Carnaval Chtilombiano” natychmiast nadaje mu ton: wpadająca w ucho melodia, ekscytująca linia basu, frywolna perkusja. To wizytówka kompozytora Thomasa Morzewskiego. Ależ nie, Vetex nie jest orkiestrą grającą muzykę latynoską czy też bałkańską „czystej krwi”. To grupa, która wybiera świadomie utwory przekraczające granice i style, tworząc „muzykę od serca” łatwo przyswajalną dla szerokiej publiczności. Kto widział Vetex na żywo wie, że ta orkiestra naprawdę rozkręca widownię.

Orchestre International du Vetex to grupa około 15 muzyków z Flandrii, Walonii i Północnej Francji. Od momentu założenia orkiestry w roku 2004, zagrała ona ponad 800 koncertów. Od imprez dla lokalnych społeczności do wielkich festiwali. Od placów w Sarajewie do metra w Pradze. Od przyjęć weselnych do pogrzebowych. Od festiwali teatru ulicznego do festiwali rockowych. Vetex wszędzie daje radę.

_____________________

Sobota 07.07

godz. 18.00 - Rynek

Compagnie Albedo (Francja)

Les Bigbrôzeurs (Wielcy Bracia Big Brothers) (ok. 30 minut)

Reżyseria i projekty: Stephane Clement

Wykonawcy: Stephane Clement, Fabrice Duval, Florence Leire, Francoise Boccadifoco

Mobilne, burleskowe przedstawienie, w którym zespół Company Albedo wstrząsa publiczną przestrzenią przy pomocy ogromnych 2,5-metrowych kukieł o szyjach wyciąganych w górę do trzech metrów wysokości. Czterej inspektorzy ubrani w gumowce, płaszcze przeciwdeszczowe i dwuogniskowe okulary wtapiają się w tłum, śledzą przechodniów, ścigają ich, obserwują, czasem się przyczajają, by tym sposobem osiągnąć efekt zaskoczenia i zrobić zamieszanie w życiu miasta obserwowanego ich wścibskimi oczami.

La Compagnie Albedo to teatr uliczny założony w 1994 roku. Podróżując dookoła świata, grupa uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach teatralnych i wykonała ponad dwa tysiące przedstawień w około sześćdziesięciu krajach. Od początku swego istnienia zespół był zainteresowany tworzeniem surrealistycznych postaci działających w przestrzeni publicznej i wywierających wpływ na miejsce, czas i relacje między ludźmi.

_____________________

godz. 18.30 - Rynek

The Seed Dance Project Group (Korea Południowa)

Interakcja (15 minut)

Autor i wykonawca Kwang Min Kim & Kyung Hwa Hong

„Interakcja” to efekt zainteresowania zespołu komunikacją interpersonalną oraz bardzo zróżnicowanymi i skomplikowanymi relacjami pomiędzy ludźmi we współczesnym społeczeństwie. Występ ukazuje brak komunikacji spowodowany takimi cechami ludzkiej natury jak egoizm i pragnienie współzawodnictwa. Forma spektaklu to studium ciał dwójki tancerzy - zniekształconych, walczących ze sobą, stawiających opór i sobie przeciwstawnych.

Grupa Seed Dance Project pochodzi z Korei Południowej. Jej pokazy tańca współczesnego zdobyły wiele nagród. Zespół działa pod kierunkiem Kwang Min Kima, obiecującego młodego choreografa i doświadczonego tancerza uprawiającego taniec nowoczesny.

_______________________

godz. 19.00 - Rynek

Duo Looky (Izrael)

The Happy Hour Show (35 minut)

Wykonawcy: Moriya Ya-Ya Ventura, Gal Baz Rothfeld

Stojąc przy mobilnym barze, Barman i kelnerka snują marzenia o sławie w świecie cyrku. Podejmowane przez nich wspólne działania łączą popisowe numery z pikantnym humorem, co sprawia, że publiczność ich uwielbia. W akrobatycznej komedii o szybkiej akcji Duet Looky wykonuje oryginalne i nowatorskie popisy cyrkowe, takie jak balansowanie w baletkach z puentą na butelkach czy jazda we dwoje na rowerze jednokołowym.

Artyści są od sześciu lat parą zarówno na scenie, jak i poza nią. Od momentu ukończenia szkoły cyrkowej Carampa w 2014 roku, stale podróżują i występują w wielu krajach świata.

_________________________

godz. 20.00 - Rynek

Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” (Ukraina)

Korowód tańca (60 minut)

Scenariusz (na podstawie inscenizacji Anatolija Pietrowa) i reżyseria: Oleksandr Svietlakov

Wykonawcy: Veronika Veremenko, Inna Hryschenko, Anatoliy Marempolskyi, Oleksandr Svetlakov, Oleksandr Svetlakov jr, Anna Svetlakova, Ivan Krchenko, Irina Svetlakova, Alicia Kabala, Kateryna Svetlakova

Kolorowe kostiumy, mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość – „Korowód tańca” wciąga publiczność do zabawy i tworzy niepowtarzalną karnawałową atmosferę, w której dominuje muzyka flamenco, rock & roll, pop dance, a nawet ukraińska hołubka .

W 2012 roku artystyczna rodzina Swietlakowych: Irina, Aleksander i Aleksander Junior, wykorzystując swoje doświadczenia pedagogiczne, aktorskie i reżyserskie (m.in. w Kijowskim Teatrze Eksperymentalnym), powołała grupę teatralną pod nazwą Kijowski Teatr Uliczny "Highlights. Zespół działa pod kierownictwem doświadczonych artystów i obok przygotowywania oraz wystawiania spektakli zajmuje się także oprawą artystyczną imprez.

W dniach 6-7 lipca godz. w godz. od 16.00 do 18.00 na Rynku odbywać się będą warsztaty dla dzieci pn.: „ART STÓŁ” prowadzone przez Fundację Kultury i Sztuki - "i Kropka".

Komentarze...