Sztafeta Niepodległości pobiegnie przez Małopolskę
access_time 2018-08-09 03:48:00
W dniach 11-14 sierpnia żołnierze i pracownicy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przebiegną przez Małopolskę w ramach "Sztafety Niepodległości". Trasa będzie biegła przez Oświęcim-Skawinę-Kraków-Niepołomice-Koszyce.

Żołnierze i pracownicy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w sztafecie niepodległości wzdłuż królowej polskich rzek. W biegu organizowanym dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości wystartują dwa zespoły, które po pokonaniu trasy od źródeł oraz od ujścia Wisły spotkają się  w Warszawie. Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, wpisując się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.  
 
Skład sztafety będzie liczył 48 osób, żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej, i zostanie podzielony na dwie grupy zadaniowe: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. Po dwóch zawodników z każdej grupy będzie musiało pokonać 10-kilometrowe odcinki w tempie co najmniej 7 min/km. Razem do pokonania będzie blisko 1100  km. Z uwagi na motto terytorialsów: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, bieg będzie odbywał się całodobowo, a trasa będzie przebiegała jak najbliżej koryta Wisły. 

Do organizacji przedsięwzięcia odniósł się dowódca WOT, gen. bryg. Wiesław Kukuła: W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. 100-lecie odzyskania niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy. 

Ze źródeł Wisły w kierunku stolicy wystartuje grupa zadaniowa ŹRÓDŁO, w której składzie jako druga zmiana pobiegnie reprezentacja 11 MBOT. Start zaplanowany jest  z Baraniej Góry w dniu 11 sierpnia (godz. 14.30). Cały zespół będzie miał  do przemierzenia trasę długości 620 km w planowanym czasie blisko 73 godziny. Małopolscy terytorialsi przejmą pałeczkę od swoich kolegów z 13 Śląskiej Brygady OT  w Oświęcimiu 12 sierpnia o godzinie 2:10 nad ranem, by przekazać ją  po przebiegnięciu 140 km reprezentantom 10 Świętokrzyskiej Brygady OT  w małopolskich  Koszycach o godzinie 18:30. 

Z ujścia Wisły w kierunku stolicy wyruszy grupa zadaniowa UJŚCIE. Start zaplanowany jest z Mikoszewa w dniu 12 sierpnia (godz. 8:00). Zespół ten będzie miał  do pokonania trasę długości 480 km w planowanym czasie ponad 56 godzin.

Metą sztafety będą błonia Stadionu Narodowego, a oficjalne zakończenie biegu odbędzie się pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Trasę pomiędzy  Stadionem Narodowym, a Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego pokonają wspólnie wszyscy biegacze składu podstawowego obu grup zadaniowych: ŹRÓDŁO i UJŚCIE. 
 
Oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej 
p. o. mjr Bartosz Kubal 

Komentarze...