Szymon Komasa i Scharoun Ensemble Berlin na Festiwalu EMANACJE
access_time 2018-08-08 05:13:00
11 i 12 sierpnia koncerty 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki EMANACJE odbędą się w Nowym Sączu, Tarnowie i Lusławicach. Wystąpią Szymon Komasa (baryton) oraz zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej – Scharoun Ensemble Berlin!

Szymon Komasa to jeden z najbardziej obiecujących i docenianych w Europie i Stanach Zjednoczonych śpiewaków operowych młodego pokolenia. Pochodzący z artystycznej rodziny, studiował m.in. w renomowanych Guildhall School of Music and Drama w Londynie i Juilliard School w Nowym Jorku. Laury licznych międzynarodowych konkursów wokalnych (BBC Cardiff Singer of the World, Giacomo Puccini International Competition, Konkurs Wokalny im. Ady Sari i wiele innych) otworzyły mu bramy czołowych teatrów muzycznych na świecie. Śpiewał na scenach operowych w USA, Włoszech, Niemczech, Anglii, Austrii. Z recitalami wokalnymi wystąpił w Carnegie Hall (USA) oraz Wigmore Hall (Anglia). W 2016 r. za wykonanie partii Mefistofelesa w „Potępieniu Fausta” otrzymał medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za najlepszy debiut operowy.

Podczas koncertów Festiwalu EMANACJE Szymon Komasa wystąpi z autorskim recitalem wokalnym prezentującym wybór pieśni polskich. Repertuar koncertów Nowym Sączu i Tarnowie poprowadzi nas od dzieł Moniuszki i Chopina, przez pieśni Karłowicza, Paderewskiego i Szymanowskiego, aż do twórczości Bacewicz, Lutosławskiego czy Bairda! Na fortepianie wokaliście towarzyszył będzie Oskar Jezior.

Natomiast w Lusławicach, w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, w niedzielny wieczór czeka nas mistrzowski koncert kameralny! Na scenie pojawi się zespół Scharoun Ensemble a koncert muzyków słynnej Filharmonii Berlińskiej otworzy piątą już edycję prestiżowej Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach! Począwszy od 2014 roku Europejskie Centrum Muzyki, we współpracy z Berlińczykami, organizuje letnie, mistrzowskie warsztaty kameralne, prowadzone przez członków Scharoun Ensemble Berlin. Zespół jest stałym gościem festiwalu EMANACJE a jego koncerty są zawsze jednymi z najciekawszych i najjaśniejszych punktów festiwalu. Zespół koncertuje na całym świecie mając w dorobku współpracę z największymi osobistościami scen muzycznych, wśród których znajdują się nazwiska mistrzów batuty, m.in. Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim oraz największych kompozytorów XX i XXI wieku jak Gyorgi Ligeti, Hans Werner Henze, Pierre Boulez, Gyorgi Kurtag czy Wolfgang Rihm. Repertuar ich koncertów często łączy dzieła kompozytorów klasycznych i romantycznych z twórczością najnowszą i nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę, w Lusławicach! Usłyszymy dwa arcydzieła romantycznej kameralistyki: Tercet C-dur i Kwintet G-dur Antonina Dvořáka, które przedzieli wykonanie „Violoncello totale” na wiolonczelę solo Krzysztofa Pendereckiego! Już teraz zapraszamy również na koncerty w następny weekend, kiedy to muzycy z Berlina wystąpią razem ze swoimi studentami w Nowym Wiśniczu (17 sierpnia) i Lusławicach ( 18 i 19 sierpnia).

Szczegółowe informacje na temat koncertów 6. Festiwalu EMANACJE oraz możliwość rezerwacji bezpłatnych biletów na wydarzenia znajdą Państwo na stronie www.emanacje.pl. Zapraszamy!

Sobota, 11 sierpnia, 19:00

Nowy Sącz

MCK SOKÓŁ

 

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00

Tarnów

Sala lustrzana

 

„Pieśń polska”

Szymon Komasa – baryton

Oskar Jezior  – fortepian

 

Niedziela, 12 sierpnia, 19:00

Lusławice

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

 

Scharoun Ensemble Berlin:

Christophe Horak – skrzypce

Wolfram Brandl – skrzypce

Micha Afkham – altówka

Jakob Spahn – wiolonczela

Peter Riegelbauer – kontrabas

 

 

 

www.emanacje.pl

 

www.penderecki-center.pl

Komentarze...