Radni odrzucili plany zagospodarowania przestrzennego
access_time 2018-08-30 07:29:00
Podczas środowej, LXVIII sesji nadzwyczajnej Rada Miejska w Tarnowie odrzuciła trzy projekty uchwał, dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w Tarnowie, w tym dla terenów dawnego Owintaru.

Odrzucone bez wysłuchania i przeprowadzenia dyskusji projekty uchwał dotyczyły planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego: dla południowo-zachodniej części śródmieścia Tarnowa, wyznaczonego ulicami: Krakowską, Ujejskiego, Kościuszki, Bema, Bandrowskiego, Narutowicza, Wita Stwosza, Towarową, Spytki z Melsztyna i Do Huty oraz potokiem Wątok (w tym terenów dawnego Owintaru i okolic dworca kolejowego), dla obszaru miasta Tarnowa w rejonie ulicy Heleny Marusarz i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza oraz dla terenu położonego w Tarnowie w rejonie ulicy Komunalnej – „Krzyż – Wschód III”.

Radny Jacek Łabno poinformował, że rada zna treść projektu uchwały w sprawie planu dla terenów dawnego Owintaru w śródmieściu i że w tej sprawie zabrakło głosów właścicieli działek.  - Pracę nad planem należałoby zacząć od początku. W odpowiedzi prezydent Roman Ciepiela przypomniał, że Rada Miejska w Tarnowie w kwietniu 2016 roku na jego wniosek podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. - To jedna z najcenniejszych lokalizacji w naszym mieście. Ten teren wymaga rekultywacji i zmiany funkcji. Jeżeli nie dojdzie do uchwalenia planu, będzie mógł być zagospodarowywany, ale miasto nie będzie miało żadnego wpływu na tę inwestycję. Brak planów grozi miastu chaotyczną zabudową. Prezydent przypomniał też, że w tej sprawie odbyły się szerokie konsultacje, także z właścicielami gruntów, przedstawicielami PKP i właścicielami terenów, na których znajduje się dworzec autobusowy. W opinii radnego Jakuba Kwaśnego, podczas przygotowywania projektów planów zabrakło dialogu, bo głosy sprzeciwu oraz propozycje innych rozwiązań nie zostały wzięte pod uwagę. - Tak nie powinno się sporządzać planów w Tarnowie, wbrew właścicielom, wbrew radnym, wbrew mieszkańcom. Będziemy głosowali przeciwko. Propozycja prezydenta, by rozważyć uchwalenie planu z wyłączeniem terenów po byłym OWINTARZE, nie została przyjęta przez radnych.

W sprawie miejscowego planu dla obszaru w rejonie ulicy Heleny Marusarz i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza radny Józef Gancarz wnioskował o odrzucenie projektu uchwały w całości. Jak mówił, pięciuset mieszkańców Rzędzina złożyło odwołania, bo zgodnie z zapisami planu obok ich domów przejdzie droga szybkiego ruchu, czyli wschodnia obwodnica Tarnowa. Jak mówił, dla budowy drogi jest alternatywa w postaci zjazdu w Pilźnie, dlatego nie ma teraz powodu do uchwalania planu. W odpowiedzi prezydent przypomniał, że kilka miesięcy temu, podczas spotkania w Sali Lustrzanej, przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprzeczył tej informacji, zaś uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwi uporządkowaną zabudowę jednorodzinną.

Radny Józef Gancarz wnioskował też o odrzucenie projektu uchwały, dotyczącego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Komunalnej – „Krzyż – Wschód III”. Przekonywał, że nie ma zgody mieszkańców na zapis o spalarni odpadów, znajdujący się planie. Zastępca prezydenta miasta do spraw rozwoju gospodarczego Piotr Augustyński argumentował, że plan umożliwi miastu przekształcenie gruntów w pobliżu ulicy Komunalnej w tereny inwestycyjne. - W przyszłości chcielibyśmy dysponować tymi terenami w celu sprzedaży potencjalnym inwestorom. Trzeba też pamiętać, że mamy pieniądze unijne na budowę dróg i zagospodarowanie tego terenu. Bez planu nie będziemy mogli sprzedać działek większych niż 30 arów. Ostatecznie radni odrzucili wszystkie trzy projekty uchwał w całości. Przeciwko odrzuceniu planów głosował jedynie radny Marek Ciesielczyk.

Na zakończenie sesji radni podjęli uchwały dotyczące przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Tuchowskiej, linii kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów oraz drogi krajowej nr 94 oraz w rejonie ulicy Spokojnej i al. Piaskowej.

Fot. Facebook/Tarnowskie Rudery

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A