Gmina Tarnów otrzymała dofinansowanie na odnawialne źródła energii
access_time 2018-09-13 02:58:00
Gmina Tarnów za pośrednictwem Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 700 tys. zł na instalację odnawialnych źródeł energii, czyli paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła dla mieszkańców.

Uzyskanie dofinansowania było możliwe dzięki członkostwu gminy Tarnów w Stowarzyszeniu Zielony Pierścień i tym samym udziałowi w projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

W programie uczestniczy łącznie 35 gmin z terenu województwa małopolskiego. Całość inwestycji ma wartość 1 mln 312 tys. zł, z czego środki dofinansowania wynoszą 720 tys., pozostałe koszty ponoszą zaś osoby chętne na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym ok. 50% stanowi udział własny mieszkańców i 50% dofinansowanie. Należy przypomnieć, iż zainteresowani instalacjami mieszkańcy składali deklaracje w zeszłym roku, nabór więc został zakończony w listopadzie 2017 r. Po podpisaniu umowy z Marszałkiem Województwa rozpocznie się etap wyłaniania wykonawców zadania w drodze przetargu. W latach 2019–2020 nastąpi jego realizacja, czyli montaż instalacji. W gminie Tarnów 66 właścicieli budynków starało się o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Należy zaznaczyć, że niezależnie od tego, gmina utworzyła listę osób oczekujących w razie rezygnacji mieszkańców, którym zostało dofinansowanie przyznane, czy wynikającą z oszczędności spowodowanych niższymi kosztami zadania.

Gmina Tarnów zajmuje się sprawami administracyjnymi całego przedsięwzięcia, pośredniczy między Zielonym Pierścieniem a jej mieszkańcami, co znacznie ułatwia i przede wszystkim umożliwia mieszkańcom otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych. Odnawialne źródła energii pozwalają na zamianę energii słonecznej na elektryczną – w przypadku paneli fotowoltaicznych, czy cieplną – w sytuacji montażu kolektorów słonecznych i pomp ciepła, które doskonale sprawdzają się przy centralnym ogrzewaniu oraz przy uzyskiwaniu ciepłej wody użytkowej.

Komentarze...