Dzień Sybiraka w Tarnowie
access_time 2018-09-13 05:03:00
W poniedziałek, 17 września, w 79. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, w Tarnowie odbędą się obchody Dnia Sybiraka. Zapraszają na nie: prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Związek Sybiraków – Oddział w Tarnowie.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 zapaleniem zniczy i modlitwą przy symbolicznym grobie Sybiraków na Cmentarzu Starym w Tarnowie. Na godz. 12 zaplanowano w Bazylice Katedralnej mszę świętą w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Ofiar Stalinizmu. Odbędzie się tam uroczystość patriotyczna, podczas której m.in. odczytany zostanie Apel Pamięci, nastąpi złożenie wieńców i zniczy pamięci oraz odśpiewane zostaną „Hymn Sybiraków” i „Rota”.

Obchody tegorocznego Dnia Sybiraka w Tarnowie zakończy program artystyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowie, który zaprezentowany zostanie w auli Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku, zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał w ten sposób pakt o nieagresji, który obowiązywać miał do końca 1945 roku.

Dzień Sybiraka ustanowiony został ustanowiony 27 września 2013 roku, kiedy Sejm podjął przez aklamację uchwałę w tej sprawie.

Komentarze...