Wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej najpiękniejszy w Polsce
access_time 2018-09-17 12:18:00
Wieniec z Poręby Radlnej (gmina Tarnów) zdobył pierwsze miejsce podczas sobotnich Dożynek Prezydenckich w Spale. Zwycięski wieniec został wręczony prezydentowi w niedzielę podczas Ceremoniału Dożynkowego.

Wpływ na ostateczną ocenę wieńców miały przede wszystkim zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki wykonania, różnorodność użytych materiałów naturalnych, walory estetyczne, ogólny wyraz artystyczny, nawiązujący formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych oraz sposób prezentacji wieńca, w tym stroje grupy wieńcowej i odśpiewanie pieśni.

Zwycięski wieniec, którego autorem jest pan Jan Skórka wraz z rodzinązostał wykonany w formie tradycyjnej, przy użyciu wszystkich rodzajów zboża: żyta, jęczmienia, pszenicy i owsa, a także lnu, prosa, gryki, kwiatów, różnego rodzaju ziół oraz owoców. Jego wypleciona z żyta podstawa ozdobiona jest elementami ze słomy i kwiatami, głównie w barwach narodowych. Z podstawy wieńca wychodzi 6 promienistych łuków wyplecionych z jęczmienia i pszenicy. Od góry łuki te lekko się rozchodzą i środek wypełniony jest kompozycją złożoną z suchych traw, kwiatów i ziół, ozdobioną elementami ze słomy. Całość zwieńczono koroną wykonaną z lnu i kwiatów, w jej górnej części znajduje się krzyż. Najważniejsze, centralne miejsce wieńca, między łukami wychodzącymi na kształt rozkwitniętego kwiatu, zajmuje chleb, symbol pracy, dobrobytu i gościnności.

Wcześniej, 26 sierpnia wieniec z Poręby Radlnej zajął I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wieńca Dożynkowego podczas XX Dożynek Województwa Małopolskiego.

 

 

Komentarze...