"Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu" – spotkanie z Witoldem Banachem
access_time 2018-09-19 05:56:00
W czwartek, 27 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej na ul. Krakowskiej 4 (parter) odbędzie się spotkanie z Witoldem Banachem, autorem książki „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”. Początek spotkania o godz. 18 – poprowadzi je Marta Półtorak.

Książka Witolda Banacha zajęła pierwsze miejsce - w kategorii „W rolach głównych” – w plebiscycie organizowanym przez poczytny portal histmag.org na najlepszą książkę pierwszego półrocza tego roku. Jest ona przystępnym, gotowym na filmowy scenariusz, materiałem dla każdego czytelnika.

Radziwiłłowie, to opisywany w sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych, ród, który „trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach zdecydowanie nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a rozmowa księcia z Hermannem Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał z kolei o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Komentarze...