Jedyna taka w roku – Małopolska Noc Naukowców już 28 września
access_time 2018-09-21 03:19:00
Na ten dzień czekają tysiące miłośników nauki z całego regionu. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie kończą się powoli przygotowania do 12. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie co roku przyciąga do PWSZ tysiące spragnionych wiedzy młodych ludzi. Już teraz można śmiało powiedzieć, że znów się nie zawiodą. Wystarczy spojrzeć na liczby dotyczące Małopolski. Nad niezwykle bogatą ofertą ponad tysiąca eksperymentów, warsztatów i pokazów – pracuje niemal tysiąc naukowców, dwa tysiące studentów i aż 250 kół naukowych! Wiele atrakcji przygotowano również w Tarnowie.

Małopolska Noc Naukowców to już sprawdzona marka. W popularnonaukowych eksperymentach, pokazach, warsztatach i wykładach, tylko w murach PWSZ uczestniczy co rok kilka tysięcy osób, a w całej Małopolsce zbliża się do 80 tysięcy! 

- Zaczynaliśmy skromnie, z dużą dozą ostrożności wierząc w powodzenie przedsięwzięcia. I tak w 2007 roku, jako pionierzy w skali kraju, zorganizowaliśmy pierwszą edycję Nocy. Efekt? Kilka objawów „choroby wieku dziecięcego”, ale z drugiej strony 3500 zadowolonych uczestników, a o to właśnie o nich w tym wszystkim nam chodziło! Dostaliśmy od Was wyraźny sygnał, że taka formuła się podoba i że chcecie więcej i więcej… - opowiadają organizatorzy.

W Tarnowie główną bazą MNN będzie kampus PWSZ. Naukowcy i studenci przygotowali mieszankę nowości i sprawdzonych, lubianych przez odwiedzających atrakcji.

- Trudno wymienić wszystkie pozycji niezwykle bogatego programu. Najlepiej poświęcić kilka minut, zapoznać się z nim i wybrać najciekawsze dla siebie pozycje. Ja zdecydowanie polecam wykłady i zajęcia popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin nauki (matematyka, ekonomia, informatyka, filologie, sztuka, elektrotechnika, przyroda, fizjoterapia i wiele innych), pokazy chemiczne, prezentacje robotów, warsztaty: graficzne, ekonomiczne, inżynierskie, wzornicze, czy też niezwykle lubiane zajęcia ruchowe w naszym pięknym kompleksie Instytutu Ochrony Zdrowia – wymienia Monika Grela z Biura Promocji PWSZ, która od lat koordynuje wszystkie tarnowskie wydarzenia MNN.

- Przypominam również o tym, że na część atrakcji obowiązują zapisy, bądź też bezpłatne wejściówki. Radzę nie zwlekać z ich odbiorem, bo z doświadczenia wiem, że znikają błyskawicznie – dodaje.

Tradycyjnie już, w murach PWSZ gościć będą także sprawdzeni partnerzy i przyjaciele Małopolskiej Nocy Naukowców. Swoje stoiska przygotowują w tym roku: Komenda Miejska Policji, Zespół Szkół Technicznych z Mościc i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie.

Udział w MNN warto zaplanować tak, aby skorzystać także z atrakcji przygotowanych poza siedzibą tarnowskiej uczelni. Swoje laboratoria oraz sale otworzą przed spragnionymi wiedzy także I LO, III LO, ZSO nr 2, ZSO nr 4, ZSOiT im. Jana Szczepanika, Szpital Wojewódzki oraz diecezjalne Radio RDN.

Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców odbędzie się w piątek, 28 września w godzinach od 16 do około 22. Szczegóły znaleźć można w Programie (PDF poniżej).

Partnerem Małopolskiej Nocy Naukowców w Tarnowie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.

Koordynatorem Projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Projekt finansowany jest ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A