Bartosz Dworak Quartet. Wygraj podwójne zaproszenie na piątkowy koncert!
access_time 2018-10-03 11:52:00
Pochodzący spod Tarnowa Bartosz Dworak zalicza się do grona najlepszych skrzypków jazzowych w Polsce. Wiosną 2018 r. wraz ze swoim kwartetem wydał swój autorski album zat. "Reflection" przepełniony nie tylko popisowymi improwizacjami, ale także ogromnym ładunkiem emocjonalnym. 5 października w Piwnicach TCK odbędzie się koncert promujący najnowsze dzieło formacji Bartosz Dworak Quartet.

Miejsce: Piwnice TCK (Tarnów, Rynek 5), 
Data: 05.10.2018 r., g. 19.30 
Bilety: 30 zł
Sprzedaż biletów: On-line na stronie www.tck.pl lub w kasie TCK

Nowy album “Reflection” jest zbiorem siedmiu kompozycji, stowrzonych jako rezultat prób uchwycenia wyjątkowych chwil z życia Kompozytorów (stąd "Reflection"). Jest ucieczką od brutalnego świata, który nas otacza, a jednocześnie hołdem dla tego co w nim najpiękniejsze. Inspirowany tym wszystkim co działo się tu i teraz - w momencie komponowania utworów - o swojej płycie mówi Bartosz Dworak.

Jedyną inspiracją, która ma swoje początki w przeszłości jest muzyka elektroniczna, która jest Bartoszowi bardzo bliska. - "Elektroniczność" przejawia się głównie w operacji strukturami oraz motywami melodycznymi, ponieważ samo brzmienie jest akustyczne i zdecydowanie organiczne. Utwory często mają budowę blokową, części kompozycji są przeważnie zestawione na zasadzie pytania oraz odpowiedzi, nierzadko kontrastujących ze sobą. Mimo tego tworzą spójną i barwną całość - dodaje Dworak.

Skład zespołu:
Bartosz Dworak - skrzypce
Piotr Matusik - fortepian
Jakub Dworak - kontrabas
Szymon Madej - perkusja

BDQ (Bartosz Dworak Quartet), tworzą znakomici muzycy jazzowi, którzy koncertowali już w wielu krajach na świecie. Jego założycielem jest Bartosz Dworak, laureat licznych nagród w konkursach i na festiwalach jazzowych, w tym m.in: w kategoriach solowych - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie im. Zbigniewa Seiferta (2014), Pierwsze Miejsce podczas Festiwalu Jazz Contest (2011) oraz z kwartetem - Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors (2013). Bartosz otrzymał także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz Miasta Krakowa (2016).
Oficjalna strona Bartosza Dworaka: www.bartoszdworak.com

O muzykach:
Bartosz Dworak
Zwycięzca I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.O przyznaniu nagrody Bartoszowi Dworakowi decydowało znakomite Jury w składzie: Mark Feldman, Glen Moore oraz Janusz Stefański. Bartosz znajduje się w czołówce ankiety czytelników Jazz Forum - JAZZ TOP 2015, JAZZ TOP 2016 oraz JAZZ TOP 2017, w kategorii SKRZYPCE, obok takich sław jak Adam Bałdych oraz Michał Urbaniak.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Tarnowie. W 2013 r. ukończył Akademi Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec dra Henryka Gembalskiego. W 2010 r. powołał do życia kwartet jazzowy sygnowany własnym nazwiskiem, z którym zdobył wiele prestiżowych nagród.
Bartosz Dworak świetnie odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych, dzięki czemu był i jest uczestnikiem wielu różnych stylistycznie projektów. Ciągła, rosnąca wręcz chęć muzycznych wrażeń sprawia, iż Bartosz koncertuje oraz koncertował w większości krajów europejskich, a także w Azji, Ameryce Północnej czy Afryce.
Od 2007 r. jako instrumentalista współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem. W 2012 r. dołączył do grupy Klezzmates (klezmer, jazz, world music). W roku 2015 otrzymał Nagrodę Kulturalną Tygodnika TEMI im. Bogusława Wojtowicza oraz został laureatem XII edycji Programu Stypendialnego MŁODA POLSKA. W 2016 r. został członkiem Krakau-Frankfurt Jazz Unit – zespołu powołanego przez legendarnego, nieżyjącego już polskiego perkusistę – Janusza Stefańskiego. W tym samym czasie został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa.
Bartosz jako gość współpracował m.in. z: Moniką Borzym, Jarosławem Besterem, Dorotą Miśkiewicz, Arturem Lesickim, Grażyną Auguścik, Markiem Feldmanem, Januszem Stefańskim oraz kwartetem smyczkowym Atom String Quartet.  

Piotr Matusik
Pianista, kompozytor. Na fortepianie i instrumentach klawiszowych gra od 15 lat. Swoją edukację muzyczną rozpoczął mając 8 lat. Jest absolwentem wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu dr hab. Wojciecha Niedzieli. Założycil oraz lider zespołu Piotr Matusik Quartet - wykonującego kompozycje Chicka Corei. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Ma na swoim koncie liczne nagrody m.in: I nagroda na siódmej edycji Novum Jazz Fesival 2014 - NADZIEJA JAZZU, druga nagroda na International Jazz Contest 2011 w kategorii solowej, druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2015. Znaczącym osiągnięciem Piotra potwierdzającym jego genialne zdolności kompozytorskie, jest pierwsza nagrodana międzynarodowym konkursie na kompozycję jazzową - BJazz 2016 - odbywającego się w Belgii. Koncertował z wieloma sławami świata jazzowego, dowodząc przy tym swojej niezwykłej muzycznej wrażliwości oraz fenomenalnej techniki! Obecnie współpracuje m.in. z Grzechem Piotrowskim, Wojciechem Niedzielą czy Apostolisem Anthimosem.

Szymon Madej
Niezwykle utalentowany i wszechstronnie uzdolniony perkusista. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku lat 7 ucząc się gry na skrzypcach. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach w klasie dr Adama Buczka. Zdobywca licznych nagród na festiwalach takich jak m.in: Tarnów Jazz Contest 2011 (II nagroda z MDM Trio), BIelska Zadymka 2013 (Grand Prix z zespołem Lichtański Sound Lab oraz nagroda indywidualna), Krokus Jazz Festiwal 2013 czy Grand Prix Fesrtiwalu Jazz nad Odrą 2015. Występował na jednej scenie u boku artystów takich jak: Leszek Możdżer, Andy Middleton, Victor Mendoza, Rafael Alcala, Edison Sanchez, Peter Francis, Gerald T.Smith, Ted Pearce, Colin Vassel, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron. Obecnie jako perkusista udziela się w wielu formacjach, koncertując bez wytchnienia po całym świecie.

Jakub Dworak
W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie. W wieku trzynastu lat, po ukończeniu pierwszego stopnia szkoły muzycznej kontynuował edukacje muzyczną w tej samej szkole w klasie kontrabasu mgr Krzysztofa Krawczyka. Wykonując muzykę klasyczną był laureatem wielu konkursów i przesłuchań. W tym czasie zainteresował się muzyką rozrywkową współpracując z lokalnymi muzykami.
Po ukończeniu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Tarnowie rozpoczął naukę na Wydziale Jazzu  i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dr Adama Kowalewskiego. W czasie studiów zapoznał się z wieloma wspaniałymi muzykami, z którymi współpracuje do dnia dzisiejszego koncertując oraz nagrywając albumy. Już w trakcie studiów miał przyjemność współpracować ze ścisłą czołówką muzyków z Polski i zza granicy: Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Mika Urbaniak, Janusz Muniak, Piotr Braon, Piotr Wyleżoł, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Larry Livingston, Ernie Watts. Koncertował w kraju jak i w Europie oraz na innych kontynentach: Stany Zjednoczone, Azja. Jest laureatem większości prestiżowych nagród środowiska jazzowego w Polsce.
W chwili obecnej mieszka w Bazylei, gdzie doskonali swój warsztat pod okiem m.in. Larry Grenadier'a, współpracując z muzykami z całego świata.

 

UWAGA KONKURS!

Chcesz wygrać dwuosobowe zaproszenie na koncert?

Odpowiedz prawidłowo na pytanie: jak nazywa się debiutancki album Bartosz Dworak Quartet?

Zgłoszenie prześlij wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres mailowy: konkurs@tarnow.net.pl, w temacie wiadomości wpisz "Bartosz Dworak Quartet"

Na nadsyłanie odpowiedzi macie czas do 5 października do godziny 08:00.

Zwycięzca konkursu zostanie powiadomiony o wygranej drogą mailową lub telefoniczną.

 

Komentarze...