Wykład o kulturze Japonii w BWA
access_time 2018-10-01 06:13:00
BWA w Tarnowie zaprasza w środę 3 października o godz. 17:00 na wykład Katarzyny Nowak o kulturze Japonii: „Nihon no kokoro, czyli kilka słów o japońskiej kulturze i sztuce”. Wstęp wolny.

Środa 3.10.2018, g. 17.00
„Nihon no kokoro, czyli kilka słów o japońskiej kulturze i sztuce”
Wykład Katarzyna Nowak – z-cy dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
BWA Tarnów / ul. Słowackiego 1
Wstęp wolny

W ciągu wieków swego istnienia Japonia stworzyła wspaniałą kulturę narodową. Pewne aspekty rozwinęli Japończycy na bazie własnych źródeł i inspiracji, inne zaś zapożyczone z kontynentu azjatyckiego, a w czasach późniejszych z Zachodu, zostały przetworzone zgodnie z japońskimi upodobaniami i włączone jako jej nieodłączne elementy składowe. Na spotkaniu spróbuję bliżej zdefiniować to, co często określa się mianem „unikalności” dziedzictwa kulturowego Japonii. Chcąc ją scharakteryzować w dwóch słowach, powiedzielibyśmy, że przedkłada wewnętrzne piękno nad przepych wewnętrzny…

Katarzyna Nowak - związana Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od samego początku. Rozpoczęła pracę w tej instytucji w 1995 roku, zdobywając kolejne stopnie zawodowe: asystent, st. asystent, kierownik pionu merytorycznego, zastępca dyrektora ds. merytorycznych (od 2008). Od wielu lat buduje program wzajemnych relacji między Polską a Japonią, współpracując z Ambasadą Japonii w Polsce, uniwersytetami w Polsce i Japonii, ośrodkami kultury. Ma istotny wkład w interkulturowy dialog w środowisku japonistycznym w Polsce.


Wykład towarzyszy wystawie grafik Jacka Machowskiego i Pawła Bińczyckiego „Mono no aware”, na której prezentowane są także XIX-wieczne drzeworyty japońskie Katsushiki Hokusai’a z cyklu „36 widoków na górę Fudżi”, będących dla autorów wystawy niedoścignionym wzorem, punktem odniesienia i źródłem inspiracji.

Wystawa objęta jest honorowym patronatem Ambasady Japonii.
Czynna do 7.10.2018.
Finisaż wystawy / niedziela 7.10:
g. 15.00 / artyści oprowadzają po wystawie, wstęp 1 zł
g. 16.00 / Małe BWA na wystawie „Mono no aware” - warsztaty z artystami, wiek: 6+, koszt: 10 zł/uczestnik, obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl

Wykład jest realizowany w ramach projektu „Bon kultury / Odkrywanie sztuki”, współfinansowanego z budżetu Miasta Tarnowa.

Komentarze...