Nowa siedziba Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie
access_time 2018-10-16 04:48:00
Ścisłe centrum miasta, dwukrotnie większa powierzchnia, nowe sale dla czytelników i użytkowników, pracownia komputerowa oraz obszerny magazyn na księgozbiór – to tylko kilka zalet nowej siedziby, do której przeniosła się Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Już nie na ul. Legionów 34, ale na ul. Nowy Świat 30 powinni udawać się czytelnicy tarnowskiej Biblioteki Pedagogicznej. Po 41 latach działalności to właśnie tam, w odnowionym gmachu Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, mieści się nowa siedziba tej placówki.

Waszą misją jest wspieranie nauczycieli, studentów, uczniów i wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Od 67 lat wypełniacie to zadanie wzorowo będąc nie tylko przestrzenią do rozwoju naukowego i samokształcenia dla mieszkańców Tarnowa i okolicy. Na mapie naszego miasta biblioteka jest bowiem ważnym miejscem spotkań, płaszczyzną do wymiany doświadczeń, źródłem pomysłów, dobrych praktyk i inspiracji. I za to właśnie dziś składam serdeczne podziękowania – mówił podczas otwarcia nowej siedziby biblioteki wicemarszałek Stanisław Sorys.

Tarnowska Biblioteka Pedagogiczna funkcjonuje od 1951 roku. W tym czasie aż sześciokrotnie musiała zmieniać swoją siedzibę: począwszy od jednego pomieszczenia w kamienicy mieszkalnej przy placu Kazimierza Wielkiego, aż po obecny lokal przy ul. Nowy Świat 30, gdzie przeniesiona została z budynku przy ul. Legionów 34, w którym z kolei mieściła się przez ostatnich 41 lat.

Naszą przeprowadzkę docenią zwłaszcza nasi czytelnicy. Nowy lokal jest bowiem dwukrotnie większy niż poprzedni, mieści się także w ścisłym centrum Tarnowa. Nasi użytkownicy będą też mieli do dyspozycji salę dydaktyczną, kameralną oraz pracownię komputerową, która powstała w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna – wylicza dyrektor placówki, Beata Kania. Przypomina też, że biblioteka już od dłuższego czasu odpowiada na potrzeby czytelników w zakresie nowych technologii. - Użytkownicy mają dostęp do baz książek elektronicznych i katalogów online, mogą otrzymać na pocztę elektroniczną skany zamawianych materiałów czy kontaktować się z pracownikami za pomocą mediów społecznościowych. W placówce każdy może też skorzystać z sieci Wi-Fi – dodaje dyrektor Kania.

W czasie całej swej blisko 70-letniej działalności w zbiorach biblioteki udało się zgromadzić bogaty księgozbiór liczący przeszło 150 tys. książek, 7,2 egzemplarzy czasopism oprawnych (głównie z zakresu pedagogiki, psychologii, nauk społecznych i literatury) oraz ok. 6 tys. egzemplarzy materiałów multimedialnych udostępnianych w gmachu instytucji.

Obecnie w strukturze biblioteki funkcjonuje sześć wydziałów: wypożyczalnia, czytelnia, wydział zbiorów multimedialnych, wydział informacyjno-bibliograficzny, wydział opracowania zbiorów oraz wydział organizacyjno-administracyjny z samodzielną komórką finansową. Biblioteka ma też trzy filie: w Bochni, Brzesku oraz Dąbrowie Tarnowskiej. Duży nacisk kładzie też na zajęcia wykraczające poza „normalną” pracę biblioteki. Organizowane są tu np. wieczory autorskie, konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia warsztatowe i integracyjne, których adresatami są uczniowie szkół z miasta i powiatu.

Przeprowadzka na ul. Nowy Świat 30 została zrealizowana w ramach programu „Modernizacja pomieszczeń bibliotecznych na potrzeby centrów dydaktyczno-informatycznych w powiązaniu z projektem Małopolska Chmura Edukacyjna Działanie 2.1 RPO WM”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 530 tys. zł. 

Dostosowanie i unowocześnienie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie jest jednym z elementów procesu modernizacji wszystkich bibliotek pedagogicznych w Małopolsce. Całkowity koszt projektu w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej wynosi ponad 5,6 mln zł.

Komentarze...