Pierwszy sukces czasopism naukowych PWSZ w Tarnowie
access_time 2018-10-17 03:30:00
Dwa z czterech wydawanych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie czasopism osiągnęły pierwszy, duży sukces. „Science, Technology and Innovation” oraz „Health Promotion and Physical Activity” zdobyły punkty w prestiżowym systemie Index Copernicus Value (ICV). Na podkreślenie zasługuje fakt, że stało się to ledwie kilka miesięcy po ich założeniu oraz to, że liczba przyznanych punktów osiągnęła niemal maksymalny możliwy poziom.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie wydawane są obecnie cztery czasopisma naukowe: Wspomniane Science, Technology and Innovation i Health Promotion and Physical Activity oraz Humanities and Cultural Studies i Problems of Economics and Law. Każde z nich wydawane jest według najwyższych światowych standardów, dzięki czemu możliwe stało się docieranie z wynikami publikowanych prac do każdego zakątka świata. Zastąpiły one wydawane wcześniej Tarnowskie Colloquia Naukowe. 

Jak w kwietniu tego roku przekonywali pomysłodawcy, transformacja była konieczna, by czasopisma mogły być punktowane, a Uczelnia wykonała kolejny krok w stronę parametryzacji.

- Pracowaliśmy niezwykle ciężko i mocno wierzyliśmy, że tak się stanie, ale – szczerze mówiąc – nawet najbardziej optymistyczne scenariusze nie zakładały, że nastąpi to tak szybko – nie kryje radości dr Rafał Kurczab, szef Działu Badań Naukowych PWSZ w Tarnowie.

Szczególnych powodów do radości tarnowskim naukowcom dostarczyła liczba przyznanych przez Index Copernicus punktów. „Science, Technology and Innovation” otrzymało ich 66,96, a „Health Promotion and Physical Activity”  jeszcze więcej – 74,32.

- Wykonaliśmy olbrzymi krok w dobrą stronę. Punkty Index Copernicus pomogą nam w pozyskiwaniu jeszcze lepszych tekstów od jeszcze większej liczby badaczy. Mam nadzieję, że w tym przypadku zadziała efekt „kuli śnieżnej” i kolejne dobre wiadomości są tylko kwestią czasu – dodaje dr Kurczab.

Uznania dla zespołów redakcyjnych nie kryje również Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ. - Gratuluję wszystkim zaangażowanym w to dzieło, bo wiem, ile ciężkiej pracy kosztuje praca nad każdym z naszych czasopism. Mam nadzieję, że niebawem w ślad za punktami ICV pojawią się punkty ministerialne, których zdobywanie jest dla nas celem nadrzędnym – mówi.

O wspomniane punkty ministerialne nie będzie łatwo, ale gdyby pokusić się o stworzenie prostej symulacji i porównać czasopisma o podobnej do tarnowskich liczbie punktów Index Copernicus i posiadających już punkty MNiSW to okaże się, że ich liczba pozwoliłaby znaleźć się naszym czasopismom w grupie czasopism z ministerialnej kategorii „B”.

Co szczególnie cenne dla badaczy, przy wydawaniu czasopism użyto formuły Open Access, dającej naukowcom z dowolnego miejsca na świecie bezpłatny dostęp do treści artykułów oraz wsparcie profesjonalnym systemem indeksowania artykułów naukowych DOI (Digital Object Identifier). 

Te zabiegi mają za zadanie zwiększyć „widoczność” publikowanych artykułów naukowych, liczbę ich cytowań oraz renomę czasopism. Jak widać skutecznie.

Warto dodać, że Index Copernicus to platforma wspierająca i promująca osiągnięcia nauki na arenie międzynarodowej, założona w Polsce, z siedzibą w Warszawie. Głównymi obszarami działań Index Copernicus są upowszechnianie, parametryzacja i komercjalizacja nauki. 

W oparciu o autorskie rozwiązania, Index Copernicus jest twórcą narzędzi informatycznych dotyczących gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji informacji o osiągnięciach naukowych. 

Index Copernicus wspiera polską naukę, szczególnie współpracę pomiędzy naukowcami, wydawcami czasopism naukowych, jednostkami naukowymi oraz sektorem przedsiębiorstw.

Czasopisma wydawane w PWSZ dostępne są w internecie na stronie Działu Badań Naukowych PWSZ pod adresem dbn.pwsztar.edu.pl.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A