Strażnicy miejscy w nowoczesnej siedzibie
access_time 2018-10-17 09:04:00
Tarnowska Straż Miejska ma nową siedzibę - nowoczesne i funkcjonalne Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem przy ul. Nadbrzeżnej 7. W budynku pracują już strażnicy miejscy oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego. Za kilka miesięcy działalność w nim rozpocznie Centrum Zarządzania Ruchem, którego częścią będzie Inteligentny Transport Samochodowy Zarządu Dróg i Komunikacji.

- Gruntowna przebudowa była konieczna. Teraz jest to miejsce, które łączy kilka funkcji, istotnych dla mieszkańców, takich jak bezpieczeństwo, monitoring, sterowanie ruchem – wyjaśnia prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. Nowy budynek stanął w miejscu istniejącego wcześniej i całkowicie zmienił oblicze. Nakładem 3,1 miliona złotych został gruntownie zmodernizowany. Jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyburzono niepotrzebne ściany i stropy, wyremontowano piwnice i klatkę schodową, wymieniono instalacje, okna i drzwi. Budynek ma energooszczędne oświetlenie LED i panele fotowoltaiczne.

Takie rozwiązanie zyskało poparcie Rady Miejskiej w Tarnowie oraz zainteresowanych stron. - Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym, historycznym i bez precedensu. To chyba jedyne miejsce w naszym kraju, w którym koncentruje się uwaga trzech podmiotów ważnych z punktu widzenia interesów mieszkańców miasta. Z tego miejsca będą zapadały najważniejsze decyzje, które mają zapewnić porządek i bezpieczeństwo. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji – mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum komendant Straży Miejskiej Krzysztof Tomasik.

Funkcjonalność obiektu oraz zasadność ulokowania trzech podmiotów w jednym miejscu podkreślała także dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Urzędu Miasta Tarnowa Katarzyna Łącka-Sutkowska: - Obiekt ten jest wymarzonym miejscem pracy dla naszego wydziału ze względu na zadania i kompetencje, jakie zostały nam powierzone do zrealizowania. Pełniąc rolę Centrum Zarządzania Kryzysowego pracownicy urzędu, jak również oficerowie dyżurki Straży Miejskiej, muszą mieć ze sobą stały kontakt, liczy się bowiem szybkość przekazywania informacji w przypadku wystąpienia rożnego rodzaju zagrożeń.

Za kilka miesięcy w budynku na Nadbrzeżnej 7 rozpocznie działalność Centrum Zarządzania Ruchem, którego częścią będzie Inteligentny Transport Samochodowy Zarządu Dróg i Komunikacji. Centrum będzie kierowało ruchem samochodowym w mieście – zsynchronizuje uliczne sygnalizatory świetlne, zweryfikuje rozkłady jazdy autobusów miejskich, upłynni przejazd. Aktualnie trwają zakupy sprzętu i wyposażenia. Jego utworzenie jest częścią jednego z większych, finalizowanych właśnie w Tarnowie projektów, współfinansowanych przez Unię Europejską. Integracja Transportu Publicznego podniesie jakość funkcjonowania komunikacji zbiorowej - skróci czas przejazdu autobusem miejskim, zwiększy przepustowość kluczowych odcinków dróg miejskich, ułatwi pasażerom dostęp do informacji o przyjazdach i odjazdach, które będą widoczne na elektronicznych tablicach świetlnych, umieszczonych na przystankach autobusowych. W ramach projektu powstaną komfortowe punkty przesiadkowe i miejska wypożyczalnia rowerów. Projekt jest wart ponad 25,5 miliona złotych. 17,5 miliona pochodzi z unijnego dofinansowania.

Fot. Paweł Topolski

Komentarze...