We wtorek Święto Miasta Tarnowa – Pierwsze Niepodległe
access_time 2018-10-26 05:26:00
We wtorek już po raz drugi będzie obchodzone Święto Miasta Tarnowa – Pierwsze Niepodległe. Ustanowiła je w ubiegłym roku Rada Miejska, aby podkreślić, że Tarnów jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało niepodległość w 1918 r. - 31 października.

Święto Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe” Dzień Zwycięskiego Zrywu Niepodległościowego z roku 1918

godz.12:00 – Sesja Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, wręczenie Nagród im. Tadeusza Tertila  oraz premiera filmu „Tadeusz Tertil – burmistrz niepodległości”  – tarnowski Ratusz

godz.13:20 – Odsłonięcie rzeźby burmistrza Tadeusza Tertila autorstwa Arkadiusza Latosa – Rynek/Pasaż

godz.14:00 – Apel Pamięci przy mogiłach legionistów w kwaterze V, złożenie kwiatów na grobie burmistrza Tadeusza Tertila – Cmentarz Stary w Tarnowie

godz.15:00 – Msza Święta w intencji byłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz w  intencji  uczestników zrywu niepodległościowego, podjętego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 X 1918 r. z udziałem chóru „Pueri Cantores Tarnovienses” – Bazylika Katedralna w Tarnowie

godz.16:30 – Uroczystość rocznicowa – Grób Nieznanego Żołnierza

30 października 1918 roku burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil, który już wówczas był członkiem prezydium działającej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku: Rada miejska oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu, utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch. Rada wniosek przyjęła.

Termin rozbrojenia Austriaków i zajęcia najważniejszych budynków w mieście wyznaczono na godziny poranne 31 października. W budynku Bractwa Kurkowego w Parku Strzeleckim wieczorem 30 października skoszarowano około 200 osób. Następnego dnia o godzinie 6.00 rozpoczęto zajmowanie siedziby żandarmerii, policji, budynków poczty, dworca, banków, a wreszcie starostwa. Według relacji uczestników do godziny 7.30 akcja została z sukcesem zakończona. Przejęcie władzy cywilnej odbyło się spokojnie i bezkrwawo. Żołnierzom austriackim wypłacono żołd, zaprowiantowano, dano czas na zabranie osobistej własności i pozwolono pociągiem wyjechać z miasta.

Miasto Tarnów jako pierwsze na ziemiach polskich odzyskało niepodległość. Po 146 latach okupacji wojska zaborcze zostały rozbrojone, na budynkach biało biało-czerwone flagi, wśród doniosłej atmosfery triumfu pracę na rzecz społeczeństwa Tarnowa rozpoczęły polskie organy administracyjne. Był to początek długiej i trudnej drogi budowania nowego, wolnego, ambitnego, głodnego sukcesów i zwycięstw polskiego społeczeństwa.

Zrzucenie jarzma zaborczego było najdonioślejszym momentem w historii naszego miasta, które  stało się Pierwszym Niepodległym. W roku 2018, roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, czujemy się szczególnie uprawnieni, aby świętować i upamiętnić to ważne wydarzenie.

Więcej informacji: www.niepodlegly.tarnow.pl

Szczegółowy program dostępny poniżej w pliku PDF:

Komentarze...