Tarnowianie chętnie pożyczają rowery miejskie
access_time 2018-10-26 09:40:00
Blisko 1700 razy tarnowianie wypożyczyli miejskie rowery w ciągu pierwszych dwóch tygodni funkcjonowania Tarnowskiego Roweru Miejskiego. Przejechali w tym czasie prawie 5200 kilometrów. To dystans równy bezpośredniej odległości w linii prostej z Tarnowa do Delhi w Indiach lub z Tarnowa na Gibraltar i z powrotem. Łączny czas przejażdżek wyniósł niemal 20 dni.

Miejska wypożyczalnia rowerów zaczęła działać 10 października. Ze statystyk wypożyczeń wynika, że najdłuższy przejazd wynosił ponad 45 kilometrów, a najwięcej wypożyczeń miało miejsce w niedzielę, 14 października, gdy tarnowianie skorzystali z miejskich rowerów 213 razy. 18 października odnotowano 185 wypożyczeń, a 17 października – 176. Rowerzystów nie zniechęciła deszczowa pogoda, która panowała 20 i 21 października. Skorzystali w tych dniach z wypożyczalni łącznie 99 razy i przejechali na miejskich rowerach ponad 180 kilometrów. Średnia prędkość przejazdów waha się od 9 do ponad 14 kilometrów na godzinę, a najwyższa nieco przekroczyła 40 kilometrów na godzinę. Rekordzista wypożyczył rower na 630 minut.

Rowery dla dzieci, których na tarnowskich miejskich stacjach jest łącznie 10 największym powodzeniem cieszyły się w weekend 13 i 14 października. Zostały wówczas wypożyczone 11 razy w sobotę i 15 w niedzielę. Również 14 października padł rekord kilometrów, łącznie przejechanych na miejskich rowerach. Wyniósł ponad 997 kilometrów. Tarnowianie najchętniej wypożyczali rowery ze stacji na placu Sobieskiego, na placu Szczepanika, przy Parku Strzeleckim i na osiedlu Zielonym. Najwięcej zwrotów odnotowano na stacjach przy Parku Strzeleckim, na placu Sobieskiego, na placu Szczepanika, na osiedlu Zielonym i przy dworcu PKP.

Przypomnijmy – Tarnowski Rower Miejski ma 10 stacji, na których znajduje się 100 rowerów dla dorosłych i 10 dla dzieci. Aby wypożyczyć rower, trzeba zarejestrować się w systemie na stronie: rower.tarnow.pl, przez aplikację mobilną Tarnowski Rower Miejski lub na terminalu wypożyczalni. Opłata inicjalna, którą trzeba wnieść przed rozpoczęciem jazdy, wynosi 10 złotych. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne, a dla użytkowników, posiadających miejską e-kartę w wersji premium czas bezpłatnego przejazdu to pół godziny.

Rowery będzie można wypożyczać do 30 listopada, nowy, wiosenny sezon rozpocznie się 1 marca. Mapa stacji, szczegółowe zasady korzystania oraz cennik dostępne są na stronie internetowej: rower.tarnow.pl oraz na terminalach stacji wypożyczeń.

Fot. P. Topolski

Komentarze...