Debata o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w kontekście młodego kierowcy
access_time 2018-10-26 15:44:00
Wczoraj w sali konferencyjnej Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyła się debata społeczna pn. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w kontekście młodego kierowcy. Zagrożenia wynikające ze stażu i braku doświadczenia”. Do debaty zaproszono uczniów szkół ponadpodstawowych z Tarnowa, jak również regionu tarnowskiego - czyli przyszłych kierowców lub takich, których doświadczenie jest niewielkie.

Debatę poprowadził naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, kom. Sebastian Bąk oraz asp. sztab. Tomasz Marek. Ponadto wzięli w niej udział I zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie, mł. insp. Witold Ślęzak, kierowca rajdowy Grzegorz Duda – prowadzący programy motoryzacyjne w TVN Turbo: „101 Napraw” oraz „Garaż Dudy”, Robert Dorosz – egzaminator nadzorujący w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego, mjr Przemysław Renda z ZK Tarnów Mościce, Pan Tobiasz - skazany, odsiadujący wyrok za spowodowanie wypadku drogowego, ucieczkę z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy poszkodowanemu, Krzysztof Krzemień - ratownik medyczny z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego tarnowskiej komendy.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia młodzieży zagrożeń w ruchu drogowym, z jakimi mieli do czynienia policjanci miejscowych posterunków. Następnie zaprezentowano film z przebiegu śmiertelnego wypadku drogowego.

W dalszej części spotkania uczestnicy debaty mogli skorzystać z alkogogli, przekonać się jak „widzi nietrzeźwy” i jak bardzo alkohol wpływa na czynności kierowcy. Oprócz tego uczniom zostały przekazane wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Krzysztof Krzemień w sposób praktyczny, na fantomie zaprezentował kolejne etapy postępowania mającego na celu udzielenie pomocy poszkodowanemu. Każdy zainteresowany mógł sprawdzić swoje umiejętności pod czujnym okiem ratownika medycznego.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza gdy o swoich doświadczeniach opowiadał kierowca rajdowy Grzegorz Duda, który na spotkanie przywiózł sportowy samochód Porsche 911 RS. Każdy uczestnik spotkania mógł oglądnąć sportowy samochód dopuszczony do ruchu miejskiego. Nie mniejsze zainteresowanie wywołała opowieść skazanego, pana Tobiasza, odbywającego karę pozbawienia wolności zdecydowanie zapadła w pamięci młodych ludzi.

Jak deklarują organizatorzy, to nie ostatnie takie spotkanie. Kolejne już za kilka miesięcy w plenerowych warunkach, aby jeszcze lepiej uświadomić młodemu kierowcy ewentualne zagrożenia.

Podczas debaty uczestnicy mieli również możliwość uzyskania informacji na temat rekrutacji do pracy w policji, a także zostali poinstruowani na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasad bezpiecznego kontaktu z nieznajomymi, tak aby nie dać się oszukać.

Komentarze...