Uroczystość Wszystkich Świętych
access_time 2018-11-01 08:17:00
1 listopada Kościół Katolicki uroczyście wspomina wszystkich świętych - zarówno tych wyniesionych na ołtarze, jak i anonimowych, dawnych i współczesnych. Uroczystość wywodzi się ze wspominania zmarłych męczenników chrześcijańskich.

W VIII wieku papież Grzegorz III wyznaczył datę 1 listopada jako dzień, w którym wspominamy wszystkich świętych. Wcześniej czczono tylko męczenników. Chodziło o to, by podkreślić, że każdy z nas może zostać świętym. Wszystkich Świętych sąsiaduje w kalendarzu liturgicznym z Dniem Zadusznym (2 listopada), stanowiącym wspomnienie wszystkich zmarłych. Ponadto rozpoczyna ono oktawę Wszystkich Świętych (1-8 listopada), kiedy wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami oraz odwiedzając cmentarze.

Z kolei listopadowy zwyczaj odwiedzania cmentarzy praktykowany jest od XIX wieku. Wcześniej ludzie obchodzili Dziady, obrzęd obecnie zapomniany, a znany głównie z dramatu Adama Mickiewicza. Według starych ludowych wierzeń jesienią, gdy zamiera przyroda, na ziemię powracali zmarli, a żywych straszyły demony i upiory. Z Dziadami związana jest również tradycja zapalania zniczy na grobach. Za pomocą ognia Słowianie odstraszali zjawy i upiory oraz wskazywali dobrym duszom drogę, którą mogą wrócić do domu. Ogień miał też dostarczyć duszom zmarłych trochę ciepła. Dziś ogień na grobach w postaci palącego się znicza stanowi przede wszystkim symbol naszej pamięci o zmarłych. Oznacza wieczność oraz światło życia.

Komentarze...