Narodowe Święto Niepodległości w Tarnowie
access_time 2018-11-08 07:00:00
Podczas najbliższego weekendu, w całym kraju obchodzić będziemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości z tej okazji odbędą się rzecz jasna także w Tarnowie, mieście, które jako pierwsze na ziemiach polskich odzyskało niepodległość.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w sobotę 10 listopada w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystąpi w nim chór „Puellae Orantes”, któremu towarzyszyć będzie orkiestra "Sinfonia Galicya". Podczas koncertu wykonana zostanie „Bogurodzica” oraz skomponowana przez Mieczysława Karłowicza „Serenada” op. 2 na orkiestrę smyczkową. Dojdzie także do światowego prawykonania dzieła „Missa pro Patria” skomponowanego przez warszawskiego kompozytora, Łukasza Farcinkiewicza, z którym tarnowski chór współpracuje już od sześciu lat.

Msza za Ojczyznę powstała specjalnie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W poszczególnych częściach przeplatają się motywy zaczerpnięte z polskiej literatury muzycznej - polonezy i mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni: "Boże coś Polskę", "Jak szczęśliwa Polska cała", "Bogurodzica". W finale zabrzmi motyw "Mazurka Dąbrowskiego".

Specjalnie na potrzeby tego projektu powstała orkiestra "Sinfonia Galicya", złożona ze znakomitych instrumentalistów, na co dzień grających w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Za przygotowanie orkiestry odpowiada I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Piotr Tarcholik. Do dyrygowania orkiestrą chór zaprosił natomiast głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu „Capella Sonorus”, Białorusina, Aleksandra Humalę.

Tego samego dnia w Centrum Sztuki Mościce otwarta zostanie pokonkursowa wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace nagrodzone i wyróżnione w ogłoszonym przez Urząd Miasta Tarnowa konkursie na wykonanie projektu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Pomnik stanie przed budynkiem tarnowskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności.

Uroczystości w niedzielę 11 listopada, czyli w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godz. 10 uroczystą mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Po jej zakończeniu, o godz. 11.10, na terenie przed mościckim cmentarzem odbędzie się inscenizacja-rekonstrukcja historyczna „Odwojowanie Tarnowa 1918”. Uroczystości w Mościcach, na które zaprasza Rada Osiedla nr 8 „Mościce”, zakończą – rozpoczynające się w samo południe - uroczystości przed Grobem–Mauzoleum na tamtejszym cmentarzu.

O godz. 15 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny z udziałem chóru „Puellae Orantes”. Na godz. 16.15 zaplanowane są uroczystości niepodległościowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 17 w Amfiteatrze przy ul. Kopernika rozpocznie się natomiast wspólne śpiewanie z aktorami tarnowskiego teatru pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli „Solski Patriotycznie”. Na wszystkich chcących uczcić stulecie odzyskanie niepodległości wspólnym śpiewem czekać będą śpiewniki przygotowane przez Urząd Miasta Tarnowa.

Komentarze...