Uchwycili w kadrze piękno polskiej przyrody
access_time 2018-11-28 14:00:00
73 osoby wzięły udział w fotograficznym konkursie „Wakacyjna Przyroda”. Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zawisły na ścianach sali, sąsiadującej z Salą Lustrzaną. - Wszystkie zgłoszone prace miały bardzo wysoki poziom. Trudno było wybrać te najpiękniejsze – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, w którym organizowany jest konkurs.

Trzy nagrody i szesnaście wyróżnień wręczono wczoraj uczestnikom tegorocznej edycji konkursu „Wakacyjna Przyroda”. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki w postaci kart pamięci. Zgodnie z regulaminem konkursu, każdy z uczestników mógł zgłosić tylko jedno zdjęcie w formie „papierowej” oraz elektronicznej. Fotografia mogła być kolorowa lub czarno-biała, miała prezentować piękno przyrody i tarnowskiego krajobrazu i musiała zostać wykonana w Tarnowie lub okolicach. Zdjęcie laureata pierwszej nagrody, Pawła Wrony, zatytułowane „W płomieniach” przedstawia żuka leśnego, żerującego na sokach ściętego pnia drzewa. Powstało o zachodzie słońca. - Specjalnie czekałem na moment, kiedy promienie rozświetlą taflę, na której żeruje żuk. Dzięki temu uzyskałem nierzeczywisty efekt. Autor zwycięskiego zdjęcia dodał, że na jego wykonanie poświęcił kilka dni, codziennie czekając około dwóch godzin na zachód słońca. Fotografia powstała w Lesie Wierzchosławickim. Paweł Wrona fotografuje podtarnowską przyrodę od 20 lat. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody w okręgu krakowskim. - Przyroda jest piękna i nieprzewidywalna, a sytuacje z życia zwierząt zaskakujące i niespodziewane, dlatego ją fotografuję.

Drugą nagrodę zdobył Daniel Kopacz za zdjęcie „Podejrzliwa panna”, przedstawiające sarnę, mrużącą oko w łanie zboża, a trzecią - Justyna Sędłak za fotografię „Grzyb i ślimak”.

Fot. Paweł Wrona "W płomieniach" (I nagroda).

Komentarze...