Bema20 - wernisaż wystawy prac Piotra Rączki
access_time 2018-11-30 03:28:00
Galeria Bema20 ma zaszczyt zaprosić na wernisaż kolejnej wystawy. Tym razem swe prace prezentować będzie tarnowski artysta Piotr Rączka, zdobywca między innymi nagrody publiczności podczas tegorocznego Salonu Wiosennego BWA.

Piotr Rączka - urodzony w Krakowie, absolwent  liceum plastycznego w obecnym Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 
Jako Tarnowianin zasłynął jako belfer w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz w Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Lisiej Górze. Można było widzieć go w roli nauczyciela plastyki różnych specjalności: projektowanie mebli, rysunek zawodowy, projektowanie wnętrz, wykonywanie mebli, wystawiennictwo, reklama, rzeźba, rysunek, malarstwo. 

Niektórzy pamiętać go mogą z zajęć rysunku architektonicznego w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Nie każdy wie, że autor posiada na koncie większe realizacje z pogranicza sztuki, architektury i designu. Jest autorem projektu i prototypu fotela wielofunkcyjnego wykonanego dla „Sztuki Polskiej” w Warszawie, dla którego uzyskał  prawa patentowe.  Brał udział w wielu konkursach m.in. „Plastiks for Tomorrow International Design Competition” - projekt szafek wielofunkcyjnych dla osób niepełnosprawnych. Może również poszczycić się realizacją wnętrz kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łososinie Dolnej, kościoła parafialnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Wielkiej Wsi oraz kościoła parafialnego pod wezwaniem Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Rudy Rysiu, dla których wykonywał podczas prac realizacyjnych wiele modeli i makiet poszczególnych elementów sakralnych. Projektował tablicę oraz sztandar upamiętniający nadanie imienia szkole Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Lisiej Górze oraz tablicę pamiątkową do kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Pawęzowie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 40-lecia wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Jest autorem  ilustracji i obrazów, a niektóre z nich publikowane były w Tarnowie w kalendarzu Widoki Tarnowa – wydanego przez „Dziennik Polski”. Brał udział w wielu wystawach środowiskowych  ZPAP, wystaw zbiorowych środowiska artystycznego naszego miasta uzyskując m.in.  nagrodę publiczności  w ramach V Salonu Wiosennego 2018 za obraz o tematyce Tarnowa pt. „W świetle wieczoru”. Jego twórczość została doceniona eksterytorialnie stąd wiele prac znajduje się poza krajem, uzupełniając prywatne kolekcje malarskie w wielu domach.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 6 grudnia, o godzinie 18 w galerii mieszczącej się w Tarnowie przy ulicy gen. Józefa Bema 20.

Wystawę będzie można oglądać do 31 grudnia od poniedziałku do piątku w godz. 10 – 17.

Komentarze...